Pożyczki znane m.in. jako chwilówki online zdobyły popularność już kilkanaście lat temu. Obecnie firmy pożyczkowe funkcjonują z powodzeniem, a ich oferta stanowi pewną alternatywę dla bankowego kredytu. Jeśli w naszym życiu pojawią się nagłe, nieprzewidziane wydatki coraz częściej, zamiast szukać pomocy u rodziny zwracamy się ku pożyczkom.
Ogólnie wiemy, jakie mają zalety i jak można się o nie ubiegać. W poniższym tekście wspólnie z ekspertem firmy VIVUS poruszymy aspekt, o którym pisze się niewiele. Są nim czynniki, które mogą wpłynąć na odmowę udzielenia pożyczki.
Pożyczki to wygoda i szybkość
Określenie szybkie pożyczki nie wzięło się przez przypadek. Kiedy liczy się czas, pożyczki dostępne niemalże od ręki wydają się idealnym rozwiązaniem na wypadek nagłych wydatków. Cała procedura ich uzyskania została sprowadzona do absolutnego minimum, a czas liczony od złożenia wniosku do otrzymania pieniędzy wynosi nawet mniej niż godzinę. To stwarza idealne warunki do tego, aby chętnie korzystać z tego typu pożyczek, ale jak podkreśla ekspert VIVUS, pomimo że cały proces udzielenia pożyczki może odbyć się online nie oznacza to automatycznie, iż każdy otrzyma pieniądze. W części przypadków za odrzucenie wniosku odpowiadają większe lub mniejsze, błędy, uchybienia lub niewiedza pożyczkobiorców. Poznajmy najpopularniejsze z nich, aby w przyszłości móc ich uniknąć.
1. Błędy
Możemy wyróżnić ich dwa rodzaje.
Pierwsze to drobne literówki, błędy w ważnych z punktu widzenia wniosku danych np. numerze PESEL. Jeśli cokolwiek nie będzie się zgadzać, nasz wniosek zostanie odrzucony.
Drugie to błędy formalne, które mogą wynikać, chociażby z pośpiechu. Jeśli nie zapoznamy się dokładnie z podstawowymi warunkami udzielenia pożyczki bardzo łatwo o odrzucenie wniosku.
Przykład 1
Niektóre firmy udzielają pożyczek osobom, które ukończyły 21 lat. Jeśli mamy lat 19 i złożymy wniosek
trudno liczyć na jego akceptację.
Przykład 2
Brak miejsca zameldowania. Jeśli klient nie poda adresu stałego pobytu istnieje mała szansa, że wniosek przejdzie weryfikację. Wszystko przez to, iż pożyczkodawca zabezpiecza sobie w ten sposób kontakt z klientem.
Przykład 3
Niewykonanie przelewu weryfikacyjnego. To jedna z najczęściej spotykanych metod weryfikacji tożsamości klienta. Firma pożyczkowa wymaga, aby wykonać ze swojego konta przelew na np. 1 zł na wskazany rachunek bankowy. Jeśli go nie wykonamy albo wykonamy go z konta np. żony nie będzie on uznany i nie pozwoli na uzyskanie pożyczki.
Zdaniem eksperta VIVUS są to błędy stosunkowo łatwe do uniknięcia. Wystarczy chwila uwagi i skupienia podczas wprowadzania danych i zapoznanie się z podstawowymi informacjami na stronie internetowej pożyczkodawcy co do wymogów niezbędnych do otrzymania pożyczki.
2. Podawanie nieprawdziwych informacji
To błąd, który już na samym wstępie może nas pozbawić szans na pożyczkę. W zależności od firmy, w której ubiegamy się o ekstra pieniądze możemy być pytani o różne kwestie np. czy posiadamy inne zobowiązania. Kluczowe jest, aby podawać jedynie prawdziwe informacje. Jakiekolwiek wątpliwości w tym zakresie skutkować będą odmową pożyczki.
3. Próba złożenia wielu wniosków o pożyczkę w jednym czasie
To kolejny powód, który może również skutkować odmową uzyskania pieniędzy. Nie należy zapominać, iż duża część firm pożyczkowych m.in. VIVUS weryfikuje klienta m.in. w BIK (Biurze Informacji Kredytowej). BIK gromadzi takie dane i w momencie sprawdzania historii klienta szybko wyjdzie na jaw, iż takich zapytań było w jego sprawie np. 5. Może być to odebrane m.in. jako próba zaciągnięcia kilku różnych pożyczek i skończyć się odrzuceniem wniosku.
4. Posiadanie kilku innych zobowiązań
To jeden z najczęstszych powodów odmowy pożyczki. Nawet jeśli klient spłaca terminowo już inne kredyty, pożyczki pozabankowe rośnie zagrożenie, że suma miesięcznych spłat w jego przypadku robi się niebezpiecznie wysoka a tym samym ryzyko wynikające z udzielenia mu kolejnej jest zbyt wysokie. Firmy pożyczkowe siłą rzeczy wolą uniknąć klientów, którym grozi wpadnięcie w spiralę zadłużenia.
5. Zła historia kredytowa
Wyraźne opóźnienia w spłacie zobowiązań lub – co gorsza – całkowity brak ich spłaty skutkują wpisaniem na listy dłużników i praktycznie zamykają drogę do nowych pożyczek.
6. Niska zdolność lub brak zdolności kredytowej
Tu sytuacja nie jest taka jednoznaczna, gdyż wiele zależy zarówno od kwoty pożyczki przez internet, jak i firmy, w której się o nią ubiegamy. Nie każda wymaga bowiem wykazania się określonymi dochodami i wskazaniem źródła ich pochodzenia. Jeśli wnioskujemy o minimalną kwotę i upewnimy się, iż we wniosku nie ma zapytania o dochody nasze szanse na pożyczkę są wysokie. Zupełnie inaczej jest, jeśli w formularzu padnie pytanie o źródło zarobków. Wówczas należy bezwzględnie podać prawdę.
7. Próba ubiegania się o kolejną pożyczkę, jeśli nie spłaciliśmy poprzedniej
Większość firm pożyczkowych jasno określa w swoich regulaminach, iż w jednym czasie możemy posiadać jedną pożyczkę. Wnioskowanie o nową spotka się niemalże zawsze z odmową.
Podsumowanie
Zdaniem eksperta VIVUS, pomimo że ubieganie się o pożyczkę jest proste, to wymaga uwagi i podawania prawdziwych informacji. Jeśli nie mamy nic do ukrycia, nie wnioskujemy o bardzo wysokie kwoty mając jednocześnie kilka innych zobowiązań nasze szanse na otrzymanie pieniędzy wyraźnie wzrosną.
Materiał przygotowany przez firmę VIVUS Finance Sp. z o.o.