Chcą uczcić pamięć Wincentego Gawrona. Pomnik mógłby powstać przy ul. Józefa Marka w Limanowej

Chcą uczcić pamięć Wincentego Gawrona. Pomnik mógłby powstać przy ul. Józefa Marka w Limanowej

Było już wiele inicjatyw, aby w Limanowej powstał pomnik Wincentego Gawrona. Ponownie pojawiła się inicjatywa uczczenia jego pamięci. Inicjatorzy tego pomysłu mają nadzieję, że tym razem się uda.

W tym roku przypada 30. rocznica śmierci Wincentego Gawrona. Tablicę pamiątkowa poświęcona bohaterowi Ziemi Limanowskiej już powstała. Została ona zaprezentowana na limanowskim rynku w przeddzień Święta Wojska Polskiego. Być może znajdzie się dla niej odpowiednie miejsce i zostanie ona osadzona na pomniku. Taki mógłby powstać przy ul. Józefa Marka w Limanowej (naprzeciw budynku Prokuratury Rejonowej).

– Wraz z przyjaciółmi chcieliśmy oddać hołd i znaleźć odpowiednią formę na zasłużone upamiętnienie tego niezwykłego artysty, patrioty i bohatera – mówi Damian Król.

Wincenty Gawron urodził się w 1908 roku w Starej Wsi. Jest znany na przede wszystkim, jako artysta i publicysta. To także osoba, która przez swoją działalność społeczną zasłużyła się dla lokalnej społeczności.

Był więźniem obozu koncentracyjnego Auschwitz, z którego udało mu się uciec. Tam poznał rotmistrza Witolda Pileckiego, z którym się zaprzyjaźnił. Swoje wspomnienia z pobytu w KL Auschwitz Wincenty Gawron spisał pod tytułem „Ochotnik do Oświęcimia”, które zadedykował pamięci Witolda Pileckiego. Zostały one wydane w latach 90. Wincenty Gawron walczył również w Postaniu Warszawskim. Po jego upadku wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną i trafił do obozu przejściowego w Pruszkowie, z którego uciekł. Następnie został aresztowany przez NKWD, ale i tym razem zdołał zbiec. 

Po wojnie udał się na emigrację. Najpierw do Kanady, a później do Stanów Zjednoczonych. Zamieszkał w Chicago gdzie stworzył prywatne Muzeum Józefa Piłsudskiego. Zmarł 25 sierpnia 1991 roku w Nowym Sączu. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Limanowej w obrębie cmentarza wojennego 366 przy ścianie pomnikowej.

Źródło:bibliotekastarawies.pl

Zobacz również