Pod koniec lipca rozpoczęły się warsztaty biblioterapeutyczne w ramach zadania realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Starej Wsi. Na projekt pn. „Zdrowo zaczytani. Książka uczy, bawi i leczy” w programie „Partnerstwo dla książki” biblioteka uzyskała dotację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 7400,00 zł.
Warsztaty dla dzieci i seniorów w Starej Wsi oraz filiach w Pisarzowej, Męcinie, Nowym Rybiu i Siekierczynie przeprowadziła dr Wanda Matras-Mastalerz, pracownik naukowy Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Projekt ma na celu pokazanie terapeutycznej, edukacyjnej i wychowawczej funkcji literatury.
– Dzieci i seniorzy z zainteresowaniem słuchali, jak wielkie dobrodziejstwo dla naszej psychiki kryje się w książkach. Najmłodsi z zaciekawieniem zadawali pytania i obrazowali na kartkach swoje uczucia i emocje. Pani dr przywiozła ze sobą ręcznie wykonane książki, które rozbudzały wyobraźnię i kreatywność. Ogromne książki, wykonane własnoręcznie z filcu, cieszyły się wielkim zainteresowaniem i urzekały starannością wykonania. Trójwymiarowe postacie, przestrzenne obrazy, wprost przenosiły do innego świata i otwierały nowe, intelektualne możliwości, stając się kreatywną kuźnią pomysłów – relacjonują pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej.
Biblioterapia, jak zaznaczała dr Wanda Matras-Mastalerz, polega na wykorzystaniu wartości literatury w celu uzyskania wsparcia psychicznego. Ma także działania prewencyjne. Osoby, które borykają się z trudnymi do rozwiązania problemami, poprzez kontakt z odpowiednio dobraną literaturą, mogą szukać rozwiązania swoich problemów i wypełnić swój wolny czas. Prelegentka na przykładach dwóch bajek terapeutycznych: autorskiej ,,Ogród dobrych słów” oraz bajki o ,,Ciepłym i puchatym” omówiła działanie bajkoterapii. Wskazała źródło drogocennych wartości zawartych na kartach książki, wymieniając przy tym kraje, w których przepisywane są ,,książki na receptę” jako uzupełnienie prowadzonej terapii.
13 sierpnia planowane są warsztaty w Kaninie i Rupniowie, a 21 września pt. „Literacki balsam dla duszy”, poświęcony książkowym wzorcom i strategiom radzenia sobie z kryzysami.
źródło: GBP w Starej Wsi; oprac. MAG
fot. GBP w Starej Wsi