Przedstawiciele samorządów gmin Mszana Dolna i Niedźwiedź oraz miasta Mszana Dolna, parlamentarzyści i mieszkańcy uczcili żołnierzy por. Jana Stachury „Adama” oraz Placówki „Witolda”. Msza św. partyzancka w Glisnem została odprawiona po raz 30.
– Jest takie pamiętne zdjęcie z imienin Kazimierza Romańskiego „Romka” w jego domu w Rabce. Przy stole są także Mieczysław Daszkiewicz „Ali”, Adam Trembecki „Miś” i pochodzący z Glisnego kapelan ks. Tadeusz Michalski „Śmiały”. To właśnie wtedy, gdy w 1989 r. w Ojczyźnie po kilkudziesięciu latach zimy w zniewolonej Polsce zapachniała wiosna odzyskiwanej wolności, oni wspólnie ustalili, że będą czcić pamięć swego partyzanckiego oddziału tak jak trzeba, czyli modlitwą Mszy św. i Apelem Pamięci – powiedział na początku jubileuszowej mszy św. rektor kościoła ks. Andrzej Sawulski SCJ.
Eucharystii przewodniczył, pochodzący z Glisnego, ks. infułat Jakub Gil. Homilię wygłosił ks. ppor. Jan Zając.
– Z tych pól, łąk, lasów i zagajników oraz od tych, którzy w tamtych wojennych czasach w tym górzystym rejonie stanęli do walki o wolną Polskę zbierajmy natchnienie do naszej powinności wobec Ojczyzny – podkreślił ks. ppor. Jan Zając.
Z okazji obchodzonego w obecnym roku złotego jubileuszu kapłaństwa ks. Zając otrzymał z rąk rektora w Glisnem pamiątkę – obraz Matki Bożej Partyzantów.
– Jesteś drogi nam Jubilacie prawdziwą legendą, znawcą, przewodnikiem i pasterzem w naszej gminie, a nawet o wiele dalej. Wszyscy Cię tutaj znają, szanują i kochają, bo na to zasługujesz przez swoją ludzką i kapłańską postawę. Zawsze można na Ciebie liczyć, o czym wiele razy sam się przekonałem i za co chcę bardzo, bardzo podziękować w imieniu wszystkich mieszkańców Glisnego. Bądź wśród nas tak długo, jaka jest wola Boża – jak to mawiał bliski Ci św. Jan Paweł II, który przekazał Ci dar i tajemnicę kapłaństwa – powiedział ks. Andrzej Sawulski.
Po mszy św. na placu przed kościołem odbył się Apel Pamięci, który odczytał starszy inspektor Stowarzyszenia Strzeleckiego „Strzelec”, Stanisław Dębski. Flagę państwową wciągnęli na maszt członkowie Jednostki Stowarzyszenia Strzeleckiego „Strzelec” z Mszany Dolnej.
Posłanka Barbara Bartuś w wystąpieniu zwróciła uwagę, że takie uroczystości są autentyczną lekcją historii. Z kolei poseł Jan Duda powiedział, że słowa „Bóg, Honor, Ojczyzna”, które były dla walczących czymś najbardziej istotnym, są ciągle aktualne. Słowa podziękowania za zorganizowanie uroczystości w specjalnym liście skierował poseł Wiesław Janczyk. Wójt Bolesław Żaba zwrócił się do wszystkich uczestników, zwłaszcza uczniów miejscowej szkoły, strażaków z kilku jednostek OSP z pocztami sztandarowymi, posłów i samorządowców, Chóru Męskiego im. ks. Józefa Hajduka, a także Orkiestry Dętej OSP z Mszany Górnej, dziękując za zaangażowanie.
Następnie wiązanki i znicze złożyli posłowie Barbara Bartuś i Jan Duda; wójt Bolesław Żaba, zastępca wójta Katarzyna Szybiak, przewodniczący Rady Gminy Mszana Dolna, Jan Chorągwicki oraz radni gminy Mszana Dolna; przewodniczący i wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Mszanie Dolnej – Janusz Matoga i Janina Flig; wójt Rafał Rusnak oraz wiceprzewodniczący Rady Gminy Niedźwiedź, Franciszek Rapciak. Powiat limanowski reprezentowali radni Janusz Potaczek i Bolesław Jania, natomiast krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej – dr Dawid Golik.
Poczęstunek przygotowały gospodynie z Glisnego.
źródło: AS; oprac. MAG
fot. Monika Homa