Szczepienia w szkołach. Premier Mateusz Morawiecki, minister Adam Niedzielski i wiceminister Marzena Machałek o bezpiecznym powrocie do nauki

Szczepienia w szkołach. Premier Mateusz Morawiecki, minister Adam Niedzielski i wiceminister Marzena Machałek o bezpiecznym powrocie do nauki

Podczas wspólnej konferencji prasowej w składnicy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w Komorowie premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Adam Niedzielski oraz wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek omawiali kwestie związane z powrotem uczniów do nauki stacjonarnej.

Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych przekażą do szkół środki bezpieczeństwa. Będą to: stacje dezynfekujące, bramki do mierzenia temperatury, termometry, rękawiczki, maseczki czy płyny dezynfekujące. Przydział środków ochrony osobistej był obliczany na podstawie liczby uczniów uczęszczających do szkoły. Rząd przeznaczył na ten cel 100 mln zł. Akcja dostaw pakietów covidowych do prawie 32 tys. szkół i placówek oświatowych na terenie całego kraju rozpoczęła się 23 sierpnia.

– Chcemy rozpocząć ten rok szkolny stacjonarnie, wrócić do normalności i tak chcemy też ten rok zakończyć. Żeby to mogło się stać, musimy być przygotowani w wielu aspektach i dzisiaj ten jeden z ważnych elementów prezentujemy – powiedziała sekretarz stanu w MEiN Marzena Machałek.

Chcemy, żeby szkoła wyglądała tak jak 1,5 roku temu. Całkowity powrót do normalności zależy od naszego odpowiedzialnego zachowania – wszyscy musimy trzymać się zasad epidemicznych, w tym dezynfekować dłonie i utrzymywać dystans – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Wiceminister zwróciła także uwagę, że kolejnym aspektem wsparcia dla szkół i placówek będzie pomoc psychologiczna, co pomoże przeciwdziałać sytuacjom kryzysowym. Podkreśliła, że o utrzymaniu stacjonarnego nauczania będą decydować przede wszystkim szczepienia. Specjalny list w tej sprawie do dyrektorów szkół, nauczycieli i rodziców wystosował w ubiegłym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski. 

Są przygotowane instruktarze, by nauczyciele wiedzieli, jak rozmawiać z dziećmi i rodzicami. To ważny element chronienia się przed koronawirusem i chronienia tej stacjonarnej nauki, za którą wszyscy bardzo tęsknimySzczepienia są bardzo istotne, dlatego od paru miesięcy w szkołach trwają przygotowania do procesu szczepień. Akcja szczepień będzie miała miejsce we wrześniu – dodała Marzena Machałek.

Ministerstwo Edukacji i Nauki na bieżąco przekazuje szkołom i placówkom materiały informacyjne związane z procesem organizacji szczepień uczniów. Jeszcze przed wakacjami szkoły otrzymały zestaw materiałów, wśród których były: rekomendacje dla rodziców, informacje o organizacji szczepień, kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19. Akcję informacyjną ministerstwo powtórzyło od 18 do 20 sierpnia, przekazując do szkół, kuratorów i samorządów informacje dotyczące zakresu zadań dyrektora, współpracy z punktem szczepień oraz obecności rodzica podczas szczepienia dziecka. W najbliższych dniach szkoły otrzymają także dodatkowe pakiety edukacyjne. Będą to filmiki, materiały informacyjne, przykładowe konspekty i scenariusze lekcji o zdrowiu opracowane przez Ośrodek Rozwoju Edukacji we współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym, konsultowane z Radą Medyczną.

W ostatnim tygodniu sierpnia odbędą się spotkania kuratorów oświaty z dyrektorami szkół, dyrektorów szkół z rodzicami oraz spotkania środowiska szkolnego z medykami. Kuratorzy oświaty zorganizują konferencje online skierowane do dyrektorów szkół, w których będą uczestniczyli przedstawiciele podmiotów leczniczych. Konferencje będą dotyczyły programu szczepień nastolatków.

Z kolei w pierwszym tygodniu września zostaną zorganizowane się lekcje wychowawcze i spotkania informacyjno-edukacyjne z rodzicami poświęcone szczepieniom uczniów. W drugim tygodniu września będą zbierane zgody rodziców na szczepienie. Zgodnie z zaplanowanym harmonogramem szczepienia uczniów w szkołach rozpoczną się w trzecim tygodniu września.

Od  25 sierpnia działa specjalny adres mailowy szczepienia-dzieci@gis.gov.pl, na który rodzice i opiekunowie mogą wysyłać pytania związane ze szczepieniami uczniów. Na wiadomości będą odpowiadali specjaliści z Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Ministerstwo Edukacji i Nauki realizuje działania, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom w nowym roku szkolnym. Na początku sierpnia udostępniło wytyczne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych opracowane przez MEiN, MZ i GIS. Są w nich zawarte rekomendacje o charakterze ogólnym i szczegółowym. W zaleceniach ogólnych znalazły się informacje dotyczące dezynfekcji, higieny, wietrzenia, stosowania maseczek ochronnych oraz zachowywania dystansu społecznego. Rekomendowane jest także szczepienie przeciw COVID-19 dla pracowników szkół oraz uczniów w określonych grupach wiekowych. Zalecenia szczegółowe dotyczą: organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni, gastronomii, postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników. W wytycznych podkreślono również, że po długotrwałym okresie nauki zdalnej działania w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego należy łączyć z dbałością o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży.

źródło:  Departament Informacji i Promocji Ministerstwa Edukacji i Nauki, Kancelaria Premiera; oprac. MAG

fot. Departament Informacji i Promocji Ministerstwa Edukacji i Nauki

Zobacz również