W Narodowym Spisie Powszechnym do tej pory wzięło udział 68% mieszkańców powiatu limanowskiego. Na czele nadal gmina Dobra

W Narodowym Spisie Powszechnym do tej pory wzięło udział 68% mieszkańców powiatu limanowskiego. Na czele nadal gmina Dobra

Raz na 10 lat Główny Urząd Statystyczny zbiera informacje o stanie i strukturze ludności w spisie powszechnym. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 trwa od 1 kwietnia, czasu na spisanie się jest coraz mniej, a jeszcze wiele osób nie dopełniło tego obowiązku. W powiecie limanowskim spisało się dotychczas 68% mieszkańców, co jest dobrym wynikiem.

Najlepiej w statystykach wypadają jak dotychczas gminy Dobra (88%), Słopnice (83%) i Tymbark (76%), natomiast najwolniej spisują się mieszkańcy gmin Limanowa (59%), Laskowa (60%) i Niedźwiedź (63%).

W województwie małopolskim spisało się dotychczas ponad 1 mln 800 tys. mieszkańców, czyli 55%, co oznacza, że prawie połowa zostawiła ten obowiązek na ostatni miesiąc.

Osoby, które unikają obowiązku, szkodzą przede wszystkim sobie, gdyż na podstawie danych spisowych są przyznawane między innymi dotacje dla gmin na rozwój infrastruktury, edukację, pomoc społeczną czy ochronę zdrowia. Za odmowę udziału w spisie można zostać ukaranym grzywną do 5 tysięcy złotych, a jak podaje Główny Urząd Statystyczny, już pojawiły się pierwsze wnioski o kary.

Najbezpieczniejszą i najwygodniejszą metodą udziału jest samospis internetowy. Na oficjalnej stronie internetowej spis.gov.pl jest dostępny interaktywny formularz, który należy samodzielnie wypełnić. Osoby starsze mogą poprosić o pomoc w wypełnieniu formularza kogoś z rodziny lub bliską, zaufaną osobę.

Kolejną formą jest spis przez telefon. Wystarczy zadzwonić na infolinię spisową dostępną od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00 pod numer 22 279 99 99 i podać niezbędne informacje. Jeśli samospis internetowy nie jest możliwy we własnym zakresie, można spisać się w punktach spisowych, dostępnych w urzędach gmin i urzędach statystycznych, gdzie udostępniono stanowiska komputerowe do spisu, a pomocą służą pracownicy biur spisowych. Pracownicy Urzędu Statystycznego w Krakowie i gminnych biur spisowych dodatkowo pomagają w spisie podczas wydarzeń plenerowych, lokalnych imprez, festynów organizowanych przez gminy.

Z mieszkańcami, którzy nie skorzystali z wymienionych możliwości i nie spisali się dotychczas, kontaktują się rachmistrzowie spisowi. Chociaż wiele osób zostawia spis na ostatnią chwilę, myśląc że wciąż ma jeszcze czas do 30 września, to trzeba pamiętać, że gdy zadzwoni lub przyjdzie rachmistrz spisowy, nie można mu odmówić udzielenia odpowiedzi. Tożsamość rachmistrza można potwierdzić na stronie internetowej spis.gov.pl albo dzwoniąc pod numer infolinii spisowej.

źródło: Urząd Statystyczny w Krakowie; oprac. MAG

fot. Urząd Statystyczny w Krakowie

Zobacz również