O terapeutycznej funkcji literatury i bogactwie wartości ukrytych w książkach mówiła podczas wykładu w bibliotece w Nowym Rybiu dr Wanda Matras-Mastalerz. To kolejne wydarzenie organizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Starej Wsi.
Dr Wanda Matras-Mastalerz pochodzi z Młynnego i z sentymentem powraca w rodzinne strony. Podczas wykładu przypomniała wiele ważnych prawd, dotyczących roli literatury w życiu człowieka. Książki mogą stanowić „balsam dla duszy” i realnie wpływać na zdrowie psychiczne człowieka. W wielu krajach pacjenci otrzymują recepty na książki, które pomagają im wrócić do równowagi emocjonalnej, pokazując jak bohaterowie radzą sobie z różnymi problemami. Nie bez znaczenia jest również trening umysłu, który pozwala zachować sprawność przez długie lata.
Jedną z kwestii, omówionych podczas prelekcji, była gotowość człowieka na zmiany. Naturalną postawą jest strach przed nieznanym. Odpowiednio dobrana literatura pomaga oswoić się ze zmianami. Uczy rezyliencji, czyli umiejętności dostosowywania się do nowych warunków.
Literatura pokazuje również, jak przełamywać stereotypy, pokonywać bariery, szukać nowych rozwiązań. Dlatego warto sięgać po publikacje Nicka Vujicica, mówcy motywacyjnego, który urodził się bez kończyn, czy Olgi Kozierowskiej, która porzuciła karierę w korporacji i założyła fundację.
Jak wielokrotnie podkreślała dr Wanda Matras-Mastalerz, literatura znacząco wpływa na sferę emocjonalną człowieka. Pokazując dobre wzorce, pomaga znaleźć pozytywne cechy w każdej osobie i wyciszyć negatywne uczucia, które potrafią zdominować człowieka. W ten sposób buduje się wspólnotowość, gwarantująca szczęśliwe życie.
Dr Wanda Matras-Mastalerz jest doktorem nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa; prezesem Zarządu Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu; kierownikiem Zespołu ds. Badań nad Książką w ramach Ośrodka Badań nad Mediami UP w Krakowie; kierownikiem kursów z zakresu biblioterapii i bajkoterapii, realizowanych na podstawie jej autorskich programów; autorką kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu terapeutycznej funkcji książki, biblioterapii, pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych, technik pracy umysłowej oraz edukacji medialnej i czytelniczej; adiunktem w Instytucie Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie; certyfikowanym trenerem stymulacji pamięci i rozwoju intelektu. Wykład pt. „Literacki balsam dla duszy” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.