Dr Katarzyna Ceklarz oraz studenci Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu odwiedzili Zagórzańskie Dziedziny

Dr Katarzyna Ceklarz oraz studenci Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu odwiedzili Zagórzańskie Dziedziny

Słuchacze II roku studiów magisterskich z Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu, kierunku Turystyka i rekreacja, przyjechali do Zagórzańskich Dziedzin na praktyczne zajęcia terenowe dotyczące regionalnych produktów turystycznych. Organizatorką wyjazdu była dr Katarzyna Ceklarz, wykładowca uczelni. Gości przyjęła Katarzyna Szybiak, zastępca wójta gminy Mszana Dolna.

Goście Zagórzańskich Dziedzin zapoznali się z procesem budowy marki lokalnej w tym regionie i poznali przykłady produktu regionalnego. W praktycznej części spotkania chłonęli region wszystkimi zmysłami;  smakowali, dotykali, oglądali i rozkoszowali się zapachem oraz aromatem Zagórzańskich Dziedzin. Zapoznali się ze specyfiką funkcjonowania Partnerstwa Zagórzańskie Dziedziny. W praktyce poznali wycinek działalności trzech członków tego zaszczytnego gremium; przekonali się jakie korzyści ze współpracy mają poszczególni Partnerzy – informuje Magdalena Polańska z Urzędu Gminy Mszana Dolna.

Studenci odwiedzili Studio RZ i poznali funkcjonowanie „Zagórzańskiej księgarenki”, a także działania Stowarzyszenia Kierunek Przyszłość, które tworzy Zagórzańskie Centrum Wolontariatu.

Z ofertą kulinarną i warsztatową Zagórzańskich Dziedzin studentów z Nowego Targu zaznajomiły „Śwarne Babki” z KGW Łętowe. Była to bardzo smaczna i aromatyczna część prezentacji dziedzinnych działań. Zapachniało nawet Świętami Bożego Narodzenia… Wisienką na tym zagórzańskim torcie był poczęstunek zawijańcem z powidłem śliwkowym, za który kreatorka Zagórzańskich Dziedzin, Janina Kochniarczyk z Łętowego, otrzymała I miejsce w ogólnopolskim konkursie  na najlepszy produkt żywnościowy oraz najlepsze danie i potrawę regionalną i lokalną „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”, którego finał dla Małopolski odbył się podczas Agropromocji 2019 – dodaje Magdalena Polańska.

Wiedzą na temat pszczół i produktów pszczelich podzielił się właściciel pasieki „Bartek” w Kasince Małej.

źródło: Magdalena Polańska/Urząd Gminy Mszana Dolna; oprac. MAG

fot. Urząd Gminy Mszana Dolna

Zobacz również