Słuchacze II roku studiów magisterskich z Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu, kierunku Turystyka i rekreacja, przyjechali do Zagórzańskich Dziedzin na praktyczne zajęcia terenowe dotyczące regionalnych produktów turystycznych. Organizatorką wyjazdu była dr Katarzyna Ceklarz, wykładowca uczelni. Gości przyjęła Katarzyna Szybiak, zastępca wójta gminy Mszana Dolna.
– Goście Zagórzańskich Dziedzin zapoznali się z procesem budowy marki lokalnej w tym regionie i poznali przykłady produktu regionalnego. W praktycznej części spotkania chłonęli region wszystkimi zmysłami; smakowali, dotykali, oglądali i rozkoszowali się zapachem oraz aromatem Zagórzańskich Dziedzin. Zapoznali się ze specyfiką funkcjonowania Partnerstwa Zagórzańskie Dziedziny. W praktyce poznali wycinek działalności trzech członków tego zaszczytnego gremium; przekonali się jakie korzyści ze współpracy mają poszczególni Partnerzy – informuje Magdalena Polańska z Urzędu Gminy Mszana Dolna.
Studenci odwiedzili Studio RZ i poznali funkcjonowanie „Zagórzańskiej księgarenki”, a także działania Stowarzyszenia Kierunek Przyszłość, które tworzy Zagórzańskie Centrum Wolontariatu.
– Z ofertą kulinarną i warsztatową Zagórzańskich Dziedzin studentów z Nowego Targu zaznajomiły „Śwarne Babki” z KGW Łętowe. Była to bardzo smaczna i aromatyczna część prezentacji dziedzinnych działań. Zapachniało nawet Świętami Bożego Narodzenia… Wisienką na tym zagórzańskim torcie był poczęstunek zawijańcem z powidłem śliwkowym, za który kreatorka Zagórzańskich Dziedzin, Janina Kochniarczyk z Łętowego, otrzymała I miejsce w ogólnopolskim konkursie na najlepszy produkt żywnościowy oraz najlepsze danie i potrawę regionalną i lokalną „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”, którego finał dla Małopolski odbył się podczas Agropromocji 2019 – dodaje Magdalena Polańska.
Wiedzą na temat pszczół i produktów pszczelich podzielił się właściciel pasieki „Bartek” w Kasince Małej.
źródło: Magdalena Polańska/Urząd Gminy Mszana Dolna; oprac. MAG
fot. Urząd Gminy Mszana Dolna