II Powiatowa Konferencja Pszczelarska Powiatu Limanowskiego, zorganizowana w ramach projektu pn. ,,W Powiecie Limanowskim pomagamy pszczołom – edycja 2021”, zgromadziła m.in. pszczelarzy, naukowców i samorządowców.
Starosta Mieczysław Uryga, otwierając konferencję, podkreślił, że pszczoły spełniają ważną rolę w środowisku. Prelekcję pt. „Obszar hodowli zachowawczej pszczół rasy kraińskiej linii Dobra” wygłosił mgr inż. Jerzy Żwirski z Gospodarstwa Pasiecznego „Miody Beskidzkie”. Z kolei prof. dr hab. inż. Krystyna Czekońska z Katedry Zoologii i Dobrostanu Zwierząt, Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie wygłosiła wykład na temat wymagań żywieniowych pszczoły miodnej. Na zakończenie wystąpił mgr inż. Piotr Nowotnik z Centrum Pszczelarskiego Pasieki Michałów z prelekcjami pt. „Wiosenny rozwój rodzin pszczelich kluczem do udanego sezonu – przygotowania rodzin pszczelich do pożytków wczesnowiosennych w oparciu o potrzeby żywieniowe i hodowlane pszczół” oraz „Podsumowanie sezonu 2021 – co nas zaskoczyło? Co możemy poprawić?”
– Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za tak liczne i aktywne uczestnictwo. W imieniu własnym oraz wszystkich uczestników konferencji bardzo dziękujemy prelegentom za wartościowe prezentacje – podsumowała Agata Zięba, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Powiatu Limanowskiego.
Konferencję zorganizowano dzięki dotacji w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Małopolskiego w obszarze ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego, z zakresu ochrony bioróżnorodności pn. „Małopolska Pszczoła” w 2021 r.
źródło: Powiat Limanowski; oprac. MAG
fot. Lokalna Organizacja Turystyczna