Robert Kowalski na spotkaniu o "Łososińskich nagrobkach wpisanych do Rejestru Zabytków Województwa Małopolskiego"

Robert Kowalski na spotkaniu o "Łososińskich nagrobkach wpisanych do Rejestru Zabytków Województwa Małopolskiego"

Parafia pw. Wszystkich Świętych w Łososinie Górnej wzbogaciła się o nowe obiekty wpisane do Rejestru Zabytków Województwa Małopolskiego.

Obok ujętego w nim już wcześnie Dzwonu „Andrzej” z 1520 roku, za zbytek uznany został i objęty ochroną prawną „Zespół nagrobków z XIX i pocz. XX w. na tzw. Starym Cmentarzu Parafialnym w Łososinie Górnej”. Zespół, który ujęty został w Księdze Zabytków Ruchomych pod numerem B-523/M, stanowi 17 kamiennych nagrobków wykonanych w XIX oraz na pocz. XX w. Stanowią one przykład obiektów sztuki sepulkralnej, będące dziełami zarówno miejscowychrzemieślników, jak również znanych krakowskich kamieniarzy – rzeźbiarzy,takich jak Fabian Hochstim  czy Kazimierz Mularski.

Wpis do rejestru zabytków był możliwy dzięki doskonałej współpracy Nowosądeckiej Delegatury  Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie oraz ks. Kaźmierza Fąfary proboszcza łososińskiej fary, który bardzo życzliwie i ze zrozumieniem przyjął inicjatywę objęcia tych obiektów ochroną  prawną oraz wystąpił w imieniu parafii ze stosowanym wnioskiem do WUOZ. Działania te stanowią przykład owocnej i konstruktywnej współpracy konserwatorów i administratorów cmentarzy, którzy wydawałoby się mają rozbieżne cele. Jak się jednak okazuje przy odrobinie dobrej woli i zrozumieniu, można znaleźć platformę porozumienia i działać razem na rzecz ochrony wspólnego dziedzictwa jakim niewątpliwie jest również pamięć o przodkach i ich dokonaniach.

Kolejnym etapem ochrony będzie podjęcie działań zmierzających do pozyskania środków na konserwację zabytkowych nagrobków m.in. po przez składanie wniosków do WUOZ, Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa i Sportu. Planowana jest również wzorem innych miast w Polsce organizacja kwesty na rzecz zabytkowych nagrobków na łososińskich cmentarzach.

Pomniki, które zostały wpisane do rejestruzabytków utrzymane są w stylistyce eklektycznej, z elementami historycyzmuwykorzystującym i łączącym w dowolny sposób elementy stylów historycznychw tym także form zaczerpniętych ze sztuki antyku. Wśród osób upamiętnionych zabytkowymi pomnikami jest wiele postaci, których działalność miała istotny wpływ na zarówno na dzieje miejscowości, parafii jaki i regionu. Na łososińskiej nekropolii pochowani zostali bowiem właścicieleokolicznych dworów w Łososinie Górnej, Koszarach, Młynnem i Laskowej, działacze społeczni i samorządowi, a także osoby zaangażowane w działalność narodowowyzwoleńczą i niepodległościową, czy też biorących  aktywny udział w życiu gospodarczym regionu m.in. tworzących zręby polskiego przemysłu wydobywczego.Nie zabrakło również kapłanóww tym proboszcza miejscowej parafii.

W minioną środę (20 października) o godz. 18.00 w kościele parafialnym pw. Wszystkich Świętych w Łososinie Górnej zorganizowane zostało spotkanie zatytułowane; „Kotwice pamięci” Zespół zabytkowych kamiennych nagrobków z XIX i XX w. na cmentarzu parafialnym w Łososinie Górnej

Zaprezentowano nagrobki wpisane do rejestru zabytków. W jego trakcie przybliżone zostaną także dzieje „starego łososińskiego cmentarza” jak również sylwetki nieco zapominanych postaci na nim spoczywających, których biogramy udało się przygotować w oparciu o szeroką kwerendę archiwalną. Wydarzeniu towarzyszy będzie muzyka organowa w wykonaniu Jacka Grenia na co dzień organisty w łososińskiej farze. Całość będzie można śledzić za pośrednictwem transmisji online na profilu FB parafii.

 

 

Zobacz również