W niedziele 31 października, na cmentarzu parafialnym oraz na placu przy kościele pw. Wszystkich Świętych w Łososinie Górnej, odbędzie się pierwsza w naszym regionie kwesta cmentarna.
Celem zbiórki jest pozyskanie środków na renowację kamiennych nagrobków, które w ostatnim czasie zostały wpisane na Rejestru Zabytków Województwa Małopolskiego. Przez cały dzień wolontariusze po mszach świętych oraz przy furcie cmentarza parafialnego oczekiwać będą na wszystkich, którym bliska jest idea ochrony dziedzictwa kulturowego, utrwalenie historii naszej małej ojczyzny oraz przywrócenie pamięci zasłużonym dla miejscowości i parafii postaci.
Warto w tym miejscu wspomnieć, iż na liczącej ponad 200-cie lat łososińskiej nekropoli pochowani zostali m.in. właściciele okolicznych dworów w Łososinie Górnej, Koszarach, Młynnem i Laskowej, działacze społeczni i samorządowi, a także osoby zaangażowane w działalność narodowowyzwoleńczą i niepodległościową, czy też biorący aktywny udział w życiu gospodarczym regionu m.in. tworzących zręby polskiego przemysłu wydobywczego. Nie zabrakło na nim również kapłanów w tym proboszcza miejscowej parafii.
Wśród wielu ciekawych obelisków szczególe miejsce zajmuje zespół siedemnastu kamiennych nagrobków wykonanych w XIX oraz na pocz. XX w. Stanowią one interesujący przykład obiektów sztuki sepulkralnej, będące dziełami zarówno miejscowych rzemieślników, jak również znanych krakowskich kamieniarzy – rzeźbiarzy, takich jak Fabian Hochstim czy Kazimierz Mularski.
– Łososińska kwesta nawiązuje do Kwesty Powązkowskiej, zainicjowanej przez niezapomnianego Jerzego Waldorffa, która prowadzona jest nieprzerwanie od 1975 r. na Starych Powązkach w Warszawie. Na jej zorganizowanie Komitet Organizacyjny uzyskał wymaganą prawem zgodę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wraz ks. proboszczem serdecznie zapraszamy i zachęcamy do udziału w tym niezwykłym przedsięwzięciu – mówi Robert Kowalski kierownik sądeckiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie.