W niedzielę wielbiciele lokalnego dziedzictwa oraz goście modlili się podczas kolejnej zagórzańskiej mszy św. w zabytkowym kościele w Kasinie Wielkiej. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta „Sami Swoi” z Kasinki Małej – Zagródca.
– Co to jest tradycja każdy wie, naszym zadaniem jednak jest ją kultywować i przekazywać kolejnemu pokoleniu. Módlmy się za tych, przed którymi stoi to odpowiedzialne zadanie, aby swoją postawą i postępowaniem dawali przykład głębokiej wiary i umiłowania do Zagórzańskiej Ziemi, tradycji Ojców i tego wszystkiego, co się z nią wiąże – mówił w homilii wikariusz parafii w Kasinie Wielkiej.
W wydarzeniu wzięły udział gospodynie zrzeszone w KGW „Bielanki” w Białej Błotnej z Jury Krakowsko – Częstochowskiej.
– Zaplanowałyśmy pobyt w Zagórzańskich Dziedzinach specjalnie tak, aby wziąć udział w zagórzańskiej mszy św., a przy okazji obejrzeć zabytkowy kościół pw. św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej i posłuchać skocznych dźwięków melodii wygrywanych przez zespoły czy orkiestry z tego terenu. Dzień wcześniej skorzystałyśmy z regionalnych warsztatów „Pieca zadym nie troncojcie”, które zorganizowała dla nas Dorotka ze Stowarzyszenia Miłośników Kultury Góralskiej Pod Cyrlom z Olszówki. Wszystko bardzo nam się tutaj podoba – powiedziała przewodnicząca KGW „Bielanki” Jadwiga Machelska.
– Trudno się dziwić takim deklaracjom. Atmosfera wszak była wyjątkowa, a piękna pogoda sprzyjała integracji i wielu rozmowom, na które w pośpiechu codzienności nie ma czasu… Skoczne dźwięki wygrywane przez muzyków orkiestry dętej „Sami Swoi” z Kasinki Małej – Zagródca odbijały się echem od szczytów Śnieżnicy i Lubogoszcza. Lokalne „handemade” Zagórzańskich Pasjonatów Stowarzyszenia Rękodzielników oraz ozdobne pierniczki zdobione przez Małgorzatę Suder w regionalne wzory nabyło wielu amatorów produktu lokalnego. Smaczku tej aurze dodały „Zagórzanki” z KGW w Kasinie Wielkiej hojnie częstując swoimi wypiekami. Jak zwykle w Kasinie Wielkiej czujnym okiem cały przebieg zdarzenia obserwował sołtys, który do kultywowania dziedzictwa naszych przodków swoją cegiełkę dokłada poprzez szczególną dbałość o zabytkowy obiekt i jego obejście. Przygotowanie go do zagórzańskiej mszy św. to jego „działka”. Oczy cieszą wszyscy, których za każdym razem można spotkać na tej Eucharystii, z godnością i dumą noszący zagórzańskie stroje – relacjonuje Magdalena Polańska, koordynatorka Zagórzańskich Dziedzin z Urzędu Gminy Mszana Dolna.
Kolejna zagórzańska msza św. zostanie odprawiona 7 listopada w zabytkowym kościele w Lubomierzu.
źródło: Magdalena Polańska/Urząd Gminy Mszana Dolna
fot. Dorota Kościelniak, Stowarzyszenie Miłośników Kultury Góralskiej Pod Cyrlom z Olszówki