We wrześniu zakończono prace konserwatorskie nagrobków na cmentarzu wojennym z okresu I wojny światowej w Kasinie Wielkiej.
– Prace konserwatorskie przy sześciu stellach nagrobkowych wymagały ich całkowitego demontażu i przetransportowania do pracowni konserwatorskiej. Wykonanie pełnej konserwacji nagrobków rozpoczęto od ich całkowitego oczyszczenia z mikroorganizmów oraz innego rodzaju nieczystości. Następnie uzupełniono ubytki oraz zaimpregnowano nagrobki środkiem krzemoorganicznym, w celu zabezpieczenia ich przed dalszą degradacją. Prace polegały także na wykonaniu nowych podstaw do nagrobków z piaskowca, zabezpieczeniu przed działaniem wód gruntowych i opadowych oraz scaleniu kolorystycznym z pozostałymi nagrobkami na cmentarzu. Całość prac została zrealizowana przez Stanisława Strzelczyka, konserwatora zabytków z Wilczyc – informuje Monika Homa z Urzędu Gminy Mszana Dolna.
Koszt całkowity remontu wyniósł 15 000 zł. Urząd Gminy Mszana Dolna na realizację zadania pozyskał dofinansowanie w kwocie 12 000,00 zł, w ramach programu „Groby i cmentarze wojenne w kraju” ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, pozostała część została sfinansowana ze środków własnych gminy Mszana Dolna.
– W tym roku zostanie złożony kolejny wniosek do ministerialnego programu, na zrealizowanie dalszych prac, tj. m.in. zlecenie dokumentacji projektowej, celem odtworzenia historycznego układu cmentarza, a także odnowę głównego pomnika i ogrodzenia. Na cmentarzu wojennym nr 364 w Kasinie Wielkiej pochowano żołnierzy, którzy polegli podczas działań wojennych w 1914 r., w walkach pomiędzy wojskiem austriackim, wspomaganym przez oddziały niemieckie, a rosyjskim. Większość pochowanych na cmentarzu stanowią żołnierze armii monarchii austro-węgierskiej. Cmentarz wojenny w Kasinie Wielkiej jest jednym z najcenniejszych zabytków znajdujących się na terenie gminy Mszana Dolna, stanowi ważny element jej dziedzictwa kulturowego – dodaje Monika Homa.
źródło: Monika Homa/Urząd Gminy Mszana Dolna; oprac. MAG
fot. Urząd Gminy Mszana Dolna