Cała prawda o wszywce alkoholowej

Cała prawda o wszywce alkoholowej

Wszywka alkoholowa to metoda znana od wielu dekad. Kiedyś stosowana była powszechnie w leczeniu choroby alkoholowej, jednak dziś jej popularność nieco przeminęła. Czy oznacza to jednak, że jest ona bezużyteczna? Nic bardziej mylnego! Odpowiednio zastosowana wszywka alkoholowa może być ogromnym wsparciem w leczeniu uzależnienia.

Kiedy warto sięgnąć po tę metodę? Czy jest ona odpowiednia dla każdego? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście!

Na czym właściwie polega działanie wszywki alkoholowej?

Składnikiem aktywnym wszywki alkoholowej jest esperal – związek wynaleziony w 1881 roku. Początkowo uważano go za potencjalny lek o właściwościach przeciwpasożytniczych, jednak duński lekarz, Erik Jacobsen przypadkowo zdał sobie sprawę, że esperal powoduje drastyczną zmianę w metabolizmie alkoholu etylowego. Kilka lat po tym odkryciu terapia esperalem badana była w kilku ośrodkach klinicznych na całym świecie, a zaskakujące wyniki badań były powodem do wielkiego optymizmu. Na czym dokładnie polega działanie esperalu?

Związek ten hamuje aktywność dehydrogenazy alkoholowej ‒ enzymu wątrobowego, który odpowiada za rozkład aldehydu octowego. Jest to główny metabolit alkoholu, wyróżniający się 30 razy większą toksycznością. Zahamowanie dehydrogenazy alkoholowej sprawia, że pod wpływem nawet niewielkiej dawki alkoholu w organizmie bardzo szybko rośnie stężenie tego szkodliwego metabolitu, powodując takie objawy jak:

  •  uderzenia gorąca;
  •  zaczerwienienie twarzy
  •  zwiększenie potliwości;
  •  bóle i zawroty głowy;
  •  nudności i wymioty;
  •  duszność;
  •  przyspieszone bicie serca;
  •  uczucie lęku i niepokoju.

Czy wszywka alkoholowa to metoda dla każdego?

Wszywka alkoholowa, choć jest powszechnie uznawana za metodę bezpieczną, nie sprawdzi się u każdego. Głównym przeciwwskazaniem do jej implantacji jest stan zdrowia uzależnionej osoby. Do bezwzględnych przeciwwskazań zalicza się przede wszystkim:

  •  uczulenie na substancję aktywną leku;
  •  źle kontrolowane nadciśnienie tętnicze;
  •  niewydolność serca;
  •  choroba niedokrwienna serca;
  •  obwodowa niewydolność krążenia;
  •  zaburzenia psychiczne, zwłaszcza z próbami samobójczymi w wywiadzie.

Implantację wszywki alkoholowej należy odłożyć w czasie, jeśli chora osoba jest pod wpływem alkoholu lub spożywała używkę w ciągu ostatnich 24 godzin. W przypadku osób, które uprzednio przebywały w długotrwałym ciągu, należy rozważyć wykonanie odtrucia alkoholowego. To prosta i bezpieczna procedura, która umożliwia całkowite wypłukanie resztek alkoholu i jego metabolitów z ustroju, co zapobiega niepożądanym interakcjom z esperalem. Co więcej, odtrucie alkoholowe wspomaga regenerację organizmu oraz zapobiega wystąpieniu zespołu odstawiennego. 

Wszywanie esperalu w Warszawie? Tylko u KacDoktora!

Wszywka alkoholowa implantowana jest podskórnie i podpowięziowo, najczęściej w okolicy mięśnia pośladkowego. Zabieg ten powinien być wykonany przez doświadczonego chirurga, który zadba o bezpieczeństwo i higienę na wszystkich jego etapach. Do zadań lekarza należy również obliczenie odpowiedniej dawki preparatu tak, by wszywka była skuteczna przez najbliższe miesiące, ale także nie zagrażała zdrowiu pacjenta.

W Warszawie wszywaniem esperalu zajmuje się KacDoktor – firma z wieloletnim doświadczeniem w redukcji szkód zdrowotnych wywołanych spożyciem alkoholu. Jej pracownicy dokładają wszelkich starań, by procesy implantacji wszywki i aplikacji odtrucia alkoholowego przebiegały w komfortowej atmosferze. Właśnie dlatego z usług KacDoktora możesz skorzystać także w zaciszu swojego domu. Wystarczy, że skontaktujesz się z firmą telefonicznie lub za pośrednictwem formularza internetowego, a specjalista przyjedzie prosto pod wskazany przez Ciebie adres. Warto podkreślić, że usługi KacDoktora dostępne są całodobowo, w każdy dzień tygodnia!

Sięgnij po wszywkę alkoholową i sięgnij po trzeźwość!

Zobacz również