Grupa mieszkańców Limanowszczyzny uczciła 90. rocznicę śmierci Józefa Alojzego Becka

Grupa mieszkańców Limanowszczyzny uczciła 90. rocznicę śmierci Józefa Alojzego Becka

W niedzielę, 12 grudnia, w 90. rocznicę śmierci Józefa Alojzego Becka grupa mieszkańców Limanowszczyzny uczciła człowieka zasłużonego dla rozwoju społecznego, gospodarczego i kulturalnego całej Ziemi Limanowskiej.

W niedzielne popołudnie kilka osób złożyło kwiaty i znicze pod tablicą poświęconą Józefowi Alojzemu Beckowi, umieszczoną na budynku dawnej Miejskiej Biblioteki Publicznej, a w przeszłości C. K. Sądu Powiatowego. Pod tablicą przy ulicy Matki Boskiej Bolesnej głos zabrali Karol Wojtas, a także Robert Kowalski oraz Damian Król. Następnie wszyscy udali się na cmentarz parafialny w Limanowej. Tam w miejscu, gdzie do niedawna znajdował się grób Anny Beckowej, matki Józefa Alojzego, zapalono znicze i odmówiono modlitwę za zmarłych.

Józef Alojzy Beck urodził się 21 lipca 1867 roku w Białej Podlaskiej, a zmarł 12 grudnia 1931 roku w Warszawie. W latach 1899 – 1918 był sekretarzem Rady Powiatowej w Limanowej i przez te lata swoimi różnymi działaniami przyczynił się do rozwoju społecznego gospodarczego i kulturalnego całego powiatu limanowskiego. W Limanowej rodzina Becków mieszkała w willi, tak zwanej „Beckówce”, znajdującej się przy skrzyżowaniu dzisiejszych ulic Józefa Piłsudskiego i Słonecznej. Józef jako działacz społeczny wraz ze swoją żoną Bronisławą założyli Towarzystwo Szkoły Ludowej, a także zakładali biblioteki w całym powiecie limanowskim. Józef Beck zakładał także kółka rolnicze w powiecie. Przyczynił się także do rozwoju sadownictwa w powiecie limanowskim, między innymi tym, że założył Powiatową Szkółkę Ogrodniczą przy dzisiejszej ulicy Słonecznej w Limanowej. Dzięki staraniom Józefa Becka w Limanowej powstała także rolnicza spółdzielnia KOSA.

Po wyjeździe z Limanowej w 1918 roku i odzyskaniu przez Polskę niepodległości Józef Alojzy Beck był między innymi wiceministrem spraw wewnętrznych w latach 1919 – 1920 w rządach Ignacego Jana Paderewskiego i Leopolda Skulskiego. Był także Prezesem Związku Powiatów RP oraz członkiem Trybunału Stanu. Był ojcem Józefa Becka juniora ostatniego ministra spraw zagranicznych II RP. Józef Alojzy Beck spoczął na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

tekst: organizatorzy; oprac. MAG

fot. organizatorzy

Zobacz również