Tonik do twarzy czy hydrolat – co wybrać?

Tonik do twarzy czy hydrolat – co wybrać?

Codzienna pielęgnacja twarzy powinna składać się z kilku etapów. Jednym z nich może być tak zwana tonizacja. Ten krok opiera się na przywróceniu skórze jej naturalnego poziomu pH. Po co jeszcze sięgamy po kosmetyki tonizujące?

? Mogą one mieć właściwości nawilżające, łagodzące, kojące czy nawet matujące. Wszystko zależne jest od składu konkretnego kosmetyku. Ale co lepiej wybrać: tonik do twarzy czy może hydrolat?

Dlaczego tonizujemy skórę?

Taki kosmetyk jak tonik do twarzy powinien znaleźć się w naszej codziennej pielęgnacji. Dlaczego? Jego działanie jest wszechstronne. Regularna tonizacja sprawia, że ściągamy rozszerzone pory, przywracamy właściwy odczyn pH, łagodzimy podrażnienia, a nawet redukujemy drobne zmiany skórne. Taki kosmetyk doskonale nawilża, wspiera naturalną regenerację naskórka oraz sprawia, że aplikowane później substancje aktywne są lepiej wchłanialne. 

Sięgnięcie po tonik do twarzy to nic innego, jak przygotowanie cery do dalszych kroków pielęgnacyjnych. Warto postawić na ten kosmetyk niezależnie od tego, jakie potrzeby ma nasza skóra. Ale czy tonik to jedyny produkt o takim działaniu?

Rodzaje kosmetyków odpowiednich do tonizacji

Wiele osób zastanawia się, jaki kosmetyk do codziennej tonizacji będzie najlepszy. Szczególnie popularne są trzy rodzaje produktów: tonik do twarzy, hydrolat oraz esencja, która z całej trójki wybierana jest najrzadziej. Różnice między tymi kosmetykami są dosyć znaczące, ale jednocześnie cel ich używania jest dokładnie taki sam: tonizowanie oraz przygotowanie skóry do dalszych kroków pielęgnacyjnych, takich jak choćby aplikacja serum czy kremu. 

Tonik do twarzy ma nieco bogatszy skład niż hydrolat. Więcej dodatków oznacza jednak, że trudniej będzie nam zweryfikować, które substancje aktywne rzeczywiście dobrze na nas działają, a których lepiej jest unikać (nie są dla nas odpowiednie). Hydrolat ma bardzo prosty i naturalny skład, natomiast musimy pamiętać, że oznacza to mniej wartościowych składników aplikowanych na skórę za jednym razem. Nie ma natomiast wątpliwości, że aktualnie wśród konsumentów najpopularniejszy jest właśnie tonik do twarzy i to jego wariantów znajdziemy najwięcej na drogeryjnych półkach. 

Jaki tonik do twarzy wybrać?

Zanim zakupisz wybrany tonik do twarzy, zastanów się, czy jego skład jest dla Ciebie odpowiedni. Sprawdź, czy w składzie nie występują takie dodatki, na które masz uczulenie lub które niekoniecznie dobrze wpływają na kondycję Twojej cery. Znajdujące się w składzie substancje aktywne będą miały wpływ na to, jakimi właściwościami będzie wyróżniał się konkretny kosmetyk. 

Szczególnie popularne są między innymi toniki o działaniu nawilżającym. Sprawdzą się przy większości typów skóry. Jednak równie chętnie kupujemy produkty o działaniu matującym. To wybór odpowiedni dla osób, które zmagają się z cerą tłustą. Jeżeli zastosujemy taki tonik w porannej pielęgnacji, to mam większe szanse na to, że nasz makijaż będzie wyglądał doskonale przez większość dnia, ponieważ zniwelujemy efekt świecenia. 

Toniki o działaniu łagodzącym i kojącym to idealna opcja dla osób, które mają skórę wrażliwą lub trądzikową. W ten sposób przywrócimy pożądany komfort i możemy też sprawić, że stany zapalne będą mniej dokuczliwe. Jeżeli zmagamy się z niedoskonałościami, to warto też zainwestować w kosmetyk o właściwościach antybakteryjnych. W ten sposób przyspieszymy gojenie i zapobiegniemy powstawaniu nowych pryszczy.

Zobacz również