Jan Skrzekut tłumaczy dlaczego nie będzie remontu cmentarza wojennego w Starej Wsi – Golcowie

Jan Skrzekut tłumaczy dlaczego nie będzie remontu cmentarza wojennego w Starej Wsi – Golcowie

Miał zostać wykonany remont krzyża pomnikowego i niezbędne prace konserwatorskie. Jednak na razie ich nie będzie, mimo, że gmina Limanowa otrzymała na ten cel 96 tys. Zł. Mowa o cmentarzu wojennym w Starej Wsi – Golcowie.

W kwietniu 2021 roku Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pozytywnie rozpatrzyło wniosek złożony przez gminę Limanowa na odnowę  cmentarza wojennego w Starej Wsi – Golcowie. Pieniądze w wysokości 96 tys. zł zostały pozyskane z programu „Groby i cmentarze wojenne w kraju”.

W ramach projektu przewidziano odbudowę od postaw krzyża pomnikowego, który pierwotnie znajdował się na cmentarzu, ale uległ całkowitemu zniszczeniu. Jego pozostałości musiały być usunięte, bo szpeciły wspomniane miejsce.

Limanowski samorząd chciał również odnowić mieszczące się na cmentarzu nagrobki. Renowacji miał zostać poddany zabytkowy przydrożny znak, który wskazywał umiejscowienie  cmentarza.

– Do prac tych w najbliższym czasie nie dojdzie – mówi Jan Skrzekut i dodaje.

– Po otrzymaniu dofinansowania z ministerstwa natychmiast przystąpiliśmy do uzyskania stosownych pozwoleń, aby remont przeprowadzić. Rozpisaliśmy przetarg i wydawało nam się, że prace ruszą bardzo szybko. Niestety, wykonawca, który miał je przeprowadzić wycofał się z tego zadania. Nie było później czasu, aby rozpisać nowy konkurs na renowacje cmentarza. Bardzo żałuję, że przyznane środki nam przepadły, ale sytuacja nas zaskoczyła – podkreśla wójt J. Skrzekut.

Limanowski samorząd nie zamierza w tej sprawie się poddawać. Będzie starał się składać kolejny wniosek na remont cmentarza, jeżeli tylko Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu będzie organizowało podobny konkurs.

Zobacz również