Parafie w Kasince Małej, Mszanie Dolnej, Mszanie Górnej oraz Niedźwiedziu w programie peregrynacji Ikony Świętej Rodziny

Parafie w Kasince Małej, Mszanie Dolnej, Mszanie Górnej oraz Niedźwiedziu w programie peregrynacji Ikony Świętej Rodziny

Od 26 grudnia 2021 r. do 26 czerwca 2022 r. w archidiecezji krakowskiej trwa peregrynacja Ikony Świętej Rodziny. Hasłem przewodnim peregrynacji są słowa: „Największa jest miłość”.

Uroczystości odbędą się również w czterech parafiach dekanatu Mszana Dolna:

4-5 lutego – parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Kasince Małej,

5-6 lutego – parafia pw. św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej,

6-7 lutego – parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mszanie Górnej,

7-8 lutego – parafia pw. parafii św. Sebastiana w Niedźwiedziu.

W każdej z parafii zaplanowano uroczyste powitania Ikony w godzinach popołudniowych, czuwania modlitewne różnych grup parafialnych oraz uroczyste msze św. i inne nabożeństwa z udziałem orkiestr i zespołów regionalnych aż do dnia następnego. Wraz z Ikoną do dekanatu mszańskiego przybędzie ks. Tomasz Stec, dyrektor Wydziału ds. Charytatywnych Kurii Metropolitalnej i Caritas Archidiecezji Krakowskiej, a wcześniej wikariusz parafii pw. św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej.

7 lutego o godz. 17.00 uroczystej Eucharystii będzie przewodniczył bp Janusz Mastalski.

Ikona św. Rodziny powstała w pracowni św. Łukasza w Krakowie, działającej przy Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Twórców Sztuki Sakralnej Ecclesia na wzór ikony namalowanej przez Lię Galdiolo, poświęconej przez św. Jana Pawła II w 1994 roku. Ikona ta chce unaocznić to, co niewidzialne za pomocą tego, co widzialne. Tak pisał św. Jan Paweł II o rodzinie: „Przez to mężczyzna i kobieta są predysponowani do ukształtowania «komunii osób». Kiedy łączą się z sobą w małżeństwie jako «jedno ciało», to zjednoczenie obojga winno równocześnie stanowić jedność «w prawdzie i miłości». Wtedy posiada ono dojrzałość właściwą ludzkim osobom – stworzonym na obraz i podobieństwo Boga”. Na kartach Ewangelii czytamy: „Błogosławione wasze oczy, że widzą i uszy wasze, że słyszą” (Mt 13,16) Oczy i uszy to dwa główne okna, poprzez które Duch św. komunikuje się z naszym ciałem – poprzez wzrok i słuch wchodzimy w komunikację z otaczającą nas rzeczywistością – czytamy na stronie internetowej archidiecezji krakowskiej.


źródło: archidiecezja krakowska; oprac. MAG

fot. archidiecezja krakowska oraz parafie

Zobacz również