Ruszyły w drogę do ukraińskiego Stryja. Mowa o dwóch karetkach, które wczoraj zostały przekazane Centralnemu Szpitalowi Okręgowemu, który mieści się w obwodzie lwowskim.
Tuż po godz. 8. Spod limanowskiej placówki medycznej dwa ambulanse wyruszyły w drogę do Przemyśla. Tam zostały przekazane Merowi miasta Stryj. Jeden z ambulansów udało się doposażyć w specjalistyczny sprzęt, który został zakupiony z przeprowadzonej wśród pracowników szpitali zbiórki środków finansowych w wysokości 20 tys. zł.
– Serdecznie dziękuję wszystkim pracownikom, którzy zechcieli dorzucić swoją cegiełkę do tej zbiórki. Wiem, że wielu z was angażuje się w pomoc uchodźcom – również finansową – na innych szczeblach, tym bardziej doceniam to zaangażowanie. Jest to piękny gest solidarności z lekarzami i służbami ratowniczymi z miasta Stryj. Jestem przekonany, że przekazane przez nas dary pomogą uratować niejedno ludzkie życie – mówił podczas przekazania karetek Marcin Radzięta, dyrektor limanowskiego szpitala.
Karetki, które w dniu wczorajszym zostały przekazane do Stryja były używane przez szpital od kilkunastu lat i planowano wycofać je z eksploatacji w przyszłym roku. Są, to pojazdy z 2009 roku, w dobrym stanie technicznym. Każdy z ambulansów jest wyposażany radiostację mobilną, krzesełko kardiologiczne, nosze główne i transportowe, 2 szt. butli tlenowych z manometrami. Mają także koła letnie i zapasowe.
– Dziękuję również Członkom Rady Społecznej Szpitala, Zarządowi Powiatu Limanowskiego za akceptację pomysłu i podjęcie stosownych uchwał. Dziękuję Panu Staroście Limanowskiemu Mieczysławowi Urydze, za poparcie tej inicjatywy oraz za to, że zainicjowana przez Niego zbiórka finansowa zakończyła się wpłatami prawie 10 000 zł na wyposażenie jednej z karetek – dodaje M. Uryga, Starosta Powiatu Limanowskiego
Podziękowania otrzymał również Zbigniew Jeż, który podjął się koordynowania spraw formalnych – celnych, urzędowych – związanych z przekazaniem pojazdów.
Dodatkowy sprzęt na wyposażeniu jednej z karetek to defibrylator, respirator, ssak elektryczny, pompa infuzyjna oraz ponad 500 litrów płynu do dezynfekcji higienicznej i chirurgicznej rąk, powierzchni i urządzeń.
Środki pieniężne ze zbiórki wśród pracowników limanowskiego szpitala przeznaczone zostały na zakup agregatu prądotwórczego, różnych środków medycznych, w szczególności gaz opatrunkowych i kompresów jałowych różnej wielkości, natomiast powiat Limanowski zakupił m.in. koncentrator tlenu, latarki diagnostyczne, stetoskop, ciśnieniomierze, nebulizator, szyny Kramera, opaski elastyczne, koce ratunkowe oraz środki czystości, chemia i żywność.
Źródło:szpitallimanowa.pl