Pierwsze podmioty z gmin Mszana Dolna i Niedźwiedź oraz miasta Mszana Dolna mogą posługiwać się znakiem „Zagórzańskie Dziedziny”

Pierwsze podmioty z gmin Mszana Dolna i Niedźwiedź oraz miasta Mszana Dolna mogą posługiwać się znakiem „Zagórzańskie Dziedziny”

WPPHU JANDA Janina Duda, Centrum Edukacji i Rozwoju eMKa z Kasinki Małej, Koło Gospodyń Wiejskich „Śwarne Babki” z Łętowego, Baza Szkoleniowo-Wypoczynkowa „Lubogoszcz” w Kasince Małej, Stowarzyszenie Miłośników Kultury Góralskiej „Pod Cyrlom” z Olszówki, Pasieka u Piotra Woźniaka z Koniny oraz Stowarzyszenie „Kierunek Przyszłość” z Poręby Wielkiej otrzymały certyfikaty i statuetki, potwierdzające możliwość posługiwania się znakiem promocyjnym „Zagórzańskie Dziedziny”.

Miała być uroczysta gala, ale sytuacja wojny na Ukrainie i lokacji uchodźców wojennych w naszym kraju nie sprzyja dużym fetom. Kameralnie, ale uroczyście, w podniosłym nastroju, 12 marca wręczono pierwszym użytkownikom znaku promocyjnego „Zagórzańskie Dziedziny” certyfikaty i statuetki tego prestiżowego symbolu jakości – informuje Magda Polańska z Urzędu Gminy Mszana Dolna.

Uroczystość w ośrodku JANDA Resort&Conference w Mszanie Dolnej poprowadziła Olga Gałek, członek Kapituły Znaku Promocyjnego Zagórzańskie Dziedziny, wiceprezes Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych MiLA, ale przede wszystkim autorka polskiej definicji marki lokalnej oraz animatorka Zagórzańskich Dziedzin. Nie zabrakło również innych członków gremium oceniającego wnioski: przewodniczącego Marka Panka, a także dr Katarzyny Ceklarz i ks. Jana Zająca.

Podmiotem z Mszany Dolnej, który uzyskał znak „Zagórzańskie Dziedziny” jest WPPHU JANDA Janina Duda z ofertą turystyczno – rekreacyjna oraz noclegowo – gastronomiczna z możliwością rehabilitacji w ośrodku wypoczynkowo – konferencyjno – rehabilitacyjnym JANDA Resort&Conference. Firmę reprezentowała Dominika Duda.

Znakiem promocyjnym będzie się posługiwać pięć podmiotów, działających na terenie gminy Mszana Dolna. Przedstawicielom czterech z nich statuetki wręczył inicjator i koordynator „Zagórzańskich Dziedzin”, wójt Bolesław Żaba. Anna Krzysztofiak, właścicielka Centrum Edukacji i Rozwoju eMKa z Kasinki Małej otrzymała znak na dwie oferty swojej firmy: Wakacyjne półkolonie „Podróże po Górze – tradycje są ważne” oraz usługę pośrednictwa sprzedaży produktów lokalnych „Punkt sprzedaży produktu lokalnego i Zagórzańska księgarenka”. Koło Gospodyń Wiejskich „Śwarne Babki” z Łętowego reprezentowały Barbara Tromiczak, Danuta Węglarz i Edyta Tromiczak. Koło może potwierdzać znakiem zagórzańskiej marki lokalnej jakość oferty edukacyjnej „Zagórzańskie smaki” – warsztaty gotowania tradycyjnych potraw kuchni zagórzańskiej. Maria Grzęda, kierownik Bazy Szkoleniowo-Wypoczynkowej „Lubogoszcz” w Kasince Małej (działającej w ramach Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego) odebrała certyfikat ofertę turystyczno – rekreacyjną. Monika i Dorota Kościelniak, reprezentujące Stowarzyszenie Miłośników Kultury Góralskiej „Pod Cyrlom” z Olszówki, odebrały certyfikat na ofertę edukacyjną – zagórzańskie warsztaty taneczno – muzyczne „Pieca zadym nie troncojcie”.

Wójt Rafał Rusnak, gratulował prestiżowego wyróżnienia Monice i Piotrowi Woźniakom z Koniny, których produkt miód wielokwiatowy z Pasieki u Piotra Woźniaka z Koniny otrzymał prawo do użytkowania i posługiwania się znakiem zagórzańskiej marki lokalnej. Z kolei Karolina Maria Zapała, prezes Stowarzyszenia „Kierunek Przyszłość” z Poręby Wielkiej –  nagrodzona w pierwszym konkursie inicjatywa wolontariatu międzypokoleniowego „Zagórzańskie Centrum Wolontariatu” w ostatnich dniach tylko potwierdziła zasadność decyzji kapituły. Praca zagórzańskich wolontariuszy okazała się nie do przecenienia przy przyjęciu uchodźców z objętej wojną Ukrainy.

Uroczystości towarzyszyły wielkie emocje: wzruszenie przeplatało się z dumą, wdzięcznością i ekscytacją. Dało się wyczuć szczęście i wyróżnienie z obecności w tym konkretnym miejscu, ale i odpowiedzialność za to, co zostało potwierdzone pierwszym poważnym krokiem w drodze do własnej, zagórzańskiej marki lokalnej. Padło wiele pięknych słów potwierdzających sens ciężkiej czteroletniej pracy, pełnej poświęcenia, wyrzeczeń i odpowiedzialności za zapisywanie nowego rozdziału w historii regionu. Data wręczenia pierwszych Znaków Promocyjnych „Zagórzańskie Dziedziny” nie była przypadkowa – to kolejna, czwarta, rocznica pierwszego spotkania nieformalnej grupy, która dała impuls do działania późniejszym kreatorom i partnerom marki lokalnej. Trzeba tutaj podkreślić, że i statuetka nie jest dziełem przypadku. Największy lokalny skarb powierzono Bulandzie, który strzegł będzie najwyższej jakości produktów, usług i inicjatyw ściśle związanych z regionem zagórzańskim. Samo wykonanie tego dzieła oddano w przezdolne ręce miejscowego artysty – rzeźbiarza, Adama Rusnarczyka z Kasiny Wielkiej. Swój udział w tym dziele mają również Drewnane cuda z Kasinki. Znane już ze swojego talentu kulinarnego i prawdziwej zagórzańskiej gościnności „Śwarne Babki” z Łętowego i tym razem szczodrze częstowały swoimi wypiekami. Aromat pysznej kawy serwowanej przez gospodarzy uroczystości sprawił, że rozmowom przy stole nie było końca… – czytamy w relacji Magdy Polańskiej z Urzędu Gminy Mszana Dolna, która również otrzymała podziękowania.

 

źródło: Magda Polańska/Urząd Gminy Mszana Dolna; oprac. MAG

fot. organizatorzy

 

Zobacz również