Mieszkanka Mszany Górnej została oszukana na 30 tys. zł. Oszust jest już w rękach policji

Mieszkanka Mszany Górnej została oszukana na 30 tys. zł. Oszust jest już w rękach policji

W ubiegły czwartek (31 marca) około godz. 13., do mieszkanki Mszany Górnej zadzwoniła zapłakana kobieta. Podała się za jej kuzynkę i poprosiła o pomoc. 75-latka usłyszała od rzekomej kuzynki, że ta ma kłopoty finansowe i prosi o pomoc w postaci gotówki, po którą przyjedzie jej znajomy.

Zatroskana seniorka wierząc że pomaga rodzinie w kłopotach, przekazała mężczyźnie, który zjawił się przed jej domem ponad 30 tysięcy złotych. Chwilę później 75-latka zorientowała się, że jest to oszustwo i powiadomiła policję.

– Funkcjonariusze natychmiast zajęli się sprawą. Policjanci tego samego dnia ustalili oraz zatrzymali na terenie powiatu suskiego 37-letniego mężczyznę podejrzanego o udział w oszustwie. Mężczyzna miał przy sobie pieniądze, które odebrał od 75-letniej kobiety. 1 kwietnia podejrzany został doprowadzony do prokuratury – mówi aspirant Jolanta Batko, rzecznik KPP Limanowa.

Wobec 37-latka prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru, zakazu opuszczania kraju i zatrzymania paszportu oraz poręczenia majątkowego w kwocie 2 tysięcy złotych. Za udział w przestępstwie oszustwa grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności. Sprawa jest rozwojowa, poszukiwana jest jego wspólniczka, która dzwoniła do seniorki.

Przypominamy o podstawowe zasady bezpieczeństwa, które uchronią nas  przed staniem się ofiarą oszustwa.

1. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół i proszą o pomoc finansową. 

2. Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon na znany Ci numer członka rodziny lub skontaktuj się bezpośrednio.

3.Nigdy nie przekazuj pieniędzy nieznajomym.

 

 

4.  Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję (nr 112 )!

Zobacz również