Nagrody dla osób związanych z kulturą i sportowców za działalność w 2021 roku

Nagrody dla osób związanych z kulturą i sportowców za działalność w 2021 roku

Podczas XXVI Sesji Rady Powiatu Limanowskiego osoby, wyróżniające się w działalności sportowej oraz twórczości artystycznej, upowszechnianiu i ochronie kultury w 2021 r., otrzymały nagrody pieniężne.

Nagrodzeni za działalność w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury:

Józef  Wójtowicz – regionalista i animator kultury ludowej na Limanowszczyźnie; działacz samorządowy i społeczny; od 40 lat kierownik Zespołu Regionalnego „Słopniczanie” ze Słopnic; autor jasełek, kolęd i pieśni religijnych; pomysłodawca i współorganizator „Noworocznego kolędowania” w Słopnicach. Uczy młodzież tańca, gwary i śpiewu ludowego.

Marian Ślazyk – artysta malarz. Maluje farbami olejnymi i szpachlą, a jego prace są bardzo ekspresyjne, tematycznie różnorodne i kolorowe. Jego twórczość jest wielowymiarowa i symboliczna. Jego prace znajdują się w kolekcjach krajowych i zagranicznych. Artysta należy do Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu Oddział Limanowa.

Elżbieta Citak – od 20 lat związana z Zespołem Regionalnym „Gorce” w Kamienicy. Jest tancerką i śpiewaczką ludową w zespole, a od 2021 r. jego kierownikiem organizacyjnym. Jej pasją jest kultura ludowa regionu Gorców, którą propaguje wśród dzieci i młodzieży. Jest pomysłodawczynią Gminnego Przeglądu Pieśni Regionalnej „Komionickie śpiywki, komionickie gronie”. Od 2004 r. występuje w grupie śpiewaczej ,,Gorce”, z którą zdobyła wiele cennych nagród. W 2021 r. prowadziła cyklicznie, cotygodniowe zajęcia folklorystyczne dla dzieci, podczas których najmłodsi mieszkańcy gminy Kamienica poznają pieśni, tańce, tradycyjne i zwyczaje gorczańskiej kultury.

Teresa Ryś – od 40 lat związana z pracą na scenie; animatorka lokalnej Laskowskiej Grupy Teatralnej „Na Zawołanie”, w której działa od 30 lat; autorka licznych scenariuszy i choreografii. W 2021 r. zrealizowała przedstawienia teatralne: „Mój syn Maksymilian”, „Brzechwa uczy grzeczności”, „Cztery pory roku”, „Znieczulenie”, „Trzy starsze panie – A.B.C.”

Zespół Regionalny „Kasinianie – Zagórzanie” z Kasiny Wielkiej – zespół prężnie działa od ponad 50 lat, jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. W 2021 r. zdobył wyróżnienie na Pogorzańskich Godach w Łużnej, w 58. Tygodniu Kultury Beskidzkiej w Żywcu, a także na Festiwalu Górali Polskich. Na „Limanowskiej Słazie” grupa śpiewacza i kapela zdobyły II miejsca.

Stowarzyszenie „Dolina Mszanki” – Zagórzański zespól folklorystyczny – w 2021 r. obchodził Jubileusz 15-lecia działalności. Grupa reprezentacyjna zespołu występowała wielokrotnie na terenie gminy Mszana Dolna, jak również na terenie całej Polski i za granicą. Działalność zespołu opiera się na kultywowaniu kultury zagórzańskiej. Osiągnięcia zespołu w 2021 r. – 47. Festiwal Folklorystyczny „Limanowska Słaza” : nagroda Grand Prix – konkurs w kategorii Zespoły Regionalne  (grupa dorosła) oraz czołowe miejsca w kategoriach muzyki ludowej, grup śpiewaczych, gawędzie; II miejsce w 38. Konkursie Muzyk, Instrumentalistów , Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych „Druzbacka” w kategorii grupa śpiewacza – dorosła; Złota Różdżka (I miejsce) w kategorii zespołów regionalnych w Małopolskim Konkursie Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych, „Pogorzańskie Gody”;  II miejsce w X Festiwalu Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego ,,Beskidzka Podkówecka”; Nagroda Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Kultury podczas 38. Ogólnopolskiego Sejmiku Teatru Wsi Polskiej w Tarnogrodzie.

Stowarzyszenie Orkiestra Dęta Mszana Górna – Orkiestra Dęta w Mszanie Górnej istnieje od ponad 66 lat. Działalność orkiestry przyczynia się do upowszechniania kultury zagórzańskiej, zarówno w kraju, jak i za granicą. Od kilku lat członkowie występują w  tradycyjnych strojach zagórzańskich, co jeszcze bardziej podkreśla jej lokalny charakter. Od kilkudziesięciu lat orkiestra bierze udział w lokalnych i krajowych wydarzeniach kulturalnych. W 2021 r. orkiestra wzięła udział w 43. Małopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych „Echo Trombity”, gdzie zdobyła wyróżnienie i nagrodę specjalną „Buława Tamburmajora” za najlepszą prezentacje i grę w marszu oraz wyróżnienie I stopnia w  kategorii orkiestr działających przy domach kultury i stowarzyszeniach społeczno-kulturalnych oraz orkiestr zakładowych. Ponadto w 2021 r. orkiestra zrealizowała projekt dofinasowany z budżetu województwa małopolskiego „Wsparcie i popularyzacja swojej działalności oraz rozwój muzycznych talentów poprzez Orkiestrę Dętą w Mszanie Górnej”.

Orkiestra Dęta „Echo Gór’’ w Kasince Małej – Orkiestra Dęta „Echo Gór” z Kasinki Malej od początku swego istnienia kultywuje tradycję zagórzańską, prezentując ją strojem i muzyką. W ubiegłym roku orkiestra wielokrotnie brała udział w różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych. Przygotowała oprawę lokalnych uroczystości religijnych i patriotycznych, m.in. Mszy Partyzanckiej w Glisnem 15 sierpnia. Brała udział w XVIII Festiwalu Orkiestr Wojskowych i Dętych w Skale oraz festiwalu „Niepodległa” w Warszawie.

Edward Bocheński – od 20 lat instruktor i choreograf zespołu regionalnego „Przyszowianie”. Przyczynił się do licznych sukcesów zespołu, a dzięki miłości do regionu i jego folkloru, dbał o wierne zachowanie kultury i tradycji lachowskiej. Osiągnięcia zespołu w 2021 r.: II miejsce żeńskiej grupy śpiewaczej, III miejsce – śpiew solowy na 38. „Druzbacce” – Konkursie Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych; I miejsce w kategoriach gawędziarze oraz żeńska grupa śpiewacza, jak również II miejsce za program „Na potańcówce” na 47. Festiwalu Folklorystycznym „Limanowska Słaza”; udział w festiwalu w Pyrzycach (woj. zachodniopomorskie); I miejsce w konkursie kapel na Tygodniu Kultury Beskidzkiej; II miejsce podczas Festiwalu Lachów i Górali w Piwnicznej-Zdroju; II miejsce w kategorii par tanecznych na Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego na festiwalu w Żywcu.

Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Mszanie Dolnej – w tym roku świętuje jubileusz 120-lecia istnienia. Na przestrzeni lat orkiestra  zawsze uświetniała wszelkie uroczystości kościelne, państwowe oraz prywatne. Do dorobku orkiestry z całą pewnością zaliczyć należy udział w Powiatowych Przeglądach Orkiestr Dętych w Laskowej, gdzie orkiestra zazwyczaj zdobywała I miejsca w kategorii orkiestr dętych strażackich. Posiada także tytuł drugiej najlepszej orkiestry województwa małopolskiego w  kategorii strażackiej (zdobyte w 2021 r.), jak również wyróżnienia w 43. Małopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych „Echo Trombity” w Nowym Sączu.

Chór „LimaNovum” – chór powstał w 2021 r. i rozwija się bardzo dynamicznie. W swoim repertuarze posiadają utwory świeckie, ludowe, okolicznościowe, patriotyczne oraz sakralne. Chór bierze udział w różnych festiwalach, konkursach, nagraniach, przedsięwzięciach, projektach sakralnych. Osiągnięcia: I miejsce w 28. Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie – zakwalifikowani do II etapu przesłuchań finałowych – grudzień 2021; II miejsce podczas IX Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Rzeszowie – edycja online; Złote pasmo podczas XVII Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek w Chełmnie; udział w X Przeglądzie Chórów „Kłodzkie Wrześniowe Śpiewania”. Chór zrealizował projekt w ramach konkursu Małopolskie Chóry – Małopolska Rozśpiewana.

Zespól Regionalny „Limanowianie” im. Ludwika Mordarskiego – zespół założon w 1969 r. przez Ludwika Mordarskiego, muzyka, folklorystę i pedagoga. Celem działalności zespołu jest kultywowanie tradycji i wartości kulturowych regionu. Zespół występował wielokrotnie za granicą. Jest laureatem wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Brał udział w licznych audycjach telewizyjnych i radiowych, ponadto powstał film o zespole „Limanowianie” nakręcony przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych w Łodzi. Osiągnięcia: II miejsce w kategorii muzyka ludowa (dorośli) i III miejsce grupa śpiewacza (dorośli); Złoty Słowik w kategorii śpiew solowy podczas 38. „Druzbacki” – Konkursu  Muzyk, Instrumentalista, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych; III miejsce dla zespołu za taniec Lachów Limanowskich na X Festiwalu Zespołów Regionalnych „Beskidzka Podkówecka” w Limanowej; II miejsce dla zespołu na 47. Festiwalu Folklorystycznym   „Limanowska Słaza” i III miejsce w kategorii grupy śpiewacze dorośli. W grudniu 2021 r.  zespół wziął udział w nagraniach  do świątecznego  odcinka  programu telewizyjnego „Ziarno” TVP.

Małgorzata Raczek – kierownik Zespołu Regionalnego „Kijom Worci” z Pisarzowej, prezentującego folklor Lachów Limanowskich. Aktywna działaczka i animatorka kultury. Osiągnięcia zespołu: I miejsce na Festiwalu folklorystycznym „Limanowska Słaza” w kat. grup regionalnych – dwa razy II miejsce w kategorii zespół;  I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Grup Kolędniczych w Bukowinie Tatrzańskiej; I miejsce na festiwalu „Beskidzka Podkówecka”; II miejsce na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu w kategorii kapel ludowych.

Nagrodzeni w działalności sportowej:

Zbigniew Karpierz, trener  – dyscyplina taekwondo olimpijskiego. Prowadzi szkolenia z zawodnikiem Mateuszem Szczęsnowskim, który zajął – V miejsce w Pucharze Świata Turkish Open senior, V miejsce w Mistrzostwach Europy Seniorów w Istambule,  I miejsce Mistrza Polski Seniorów w Warszawie, I miejsce w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski i brał udział w kwalifikacjach europejskich na Igrzyska Olimpijskie w Tokio.

Agata Wawrzyńczyk, zawodniczka GSKS Laskowa, występująca w ŁKS Commercecon Łódź piłce siatkowej halowej i siatkówce plażowej. Osiągnięcia w 2021 r.: brązowy medal Mistrzostw Polski Siatkówki Kobiet, I miejsce w Pucharze  Polski  w  Białymstoku siatkówki plażowej, II miejsce  w Turnieju  Mistrzostw  Polski Seniorek Siatkówki Plażowej Kobiet w Mysłowicach.

Mateusz Szczęsnowski – zawodnik UKS KORYO Mszana Dolna w taekwondo olimpijskim. członek Kadry Narodowej Seniorów. Osiągnięcia w 2021 r.: V miejsce Mistrzostw Europy Seniorów – Turcja, I miejsce Mistrzostw Polski Seniorów – Warszawa,  I miejsce  Młodzieżowe Mistrzostwa Polski – Warszawa,  udział w kwalifikacjach europejskich na Igrzyska Olimpijskie w Tokio.

Karolina Szczęsnowska – zawodniczka UKS KORYO Mszana Dolna w taekwondo olimpijskim kyorugi. Osiągnięcia w 2021 r.: II miejsce Mistrzostw Polski Juniorów w Warszawie, III miejsce Puchar Polski Juniorów.

Andrzej Kowalczyk – zawodnik  Kraków Athletics. Od 2015 r. należy do krajowej czołówki w biegach średnich i długich. Zawodnik Kadry Narodowej Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Osiągnięcia w 2021 r.: III miejsce w Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce – Poznań.

Małgorzata Gal – zawodniczka UKS KORYO Mszana Dolna w taekwondo olimpijskim. Osiągnięcia w 2021 r.: III miejsce  na Mistrzostwach Polski Seniorów w  Warszawie, III miejsce  na  Młodzieżowych Mistrzostwach  Polski w Warszawie.

Patrycja Florek – zawodniczka KS Narciarnia Nowy Sącz.  Osiągnięcia w 2021 r.: I miejsce – Mistrzostwa Polski Seniorek Slalom w Szczawnicy, II miejsce Mistrzostwa Polski Seniorek Slalom równoległy, FIS Qualifications w Szczawnicy, I miejsce Międzynarodowe Zawody FIS Slalom i Slalom Gigant w Szczawnicy, I miejsce Międzynarodowe Zawody FIS Slalom w Zakopanem.

Paweł Ceklarz – zawodnik Kadry Narodowej Juniorów Polskiego Związku Łuczniczego. Osiągnięcia w 2021 r.: III miejsce Halowe Mistrzostwa Polski Juniorów w Zamościu, udział w Pucharze Europy.

Klaudia  Zwolińska – zawodniczka KS Nowy Sącz w kajakarstwie slalomowym K-1, C.  Zawodniczka Kadry Narodowej Polskiego Związku Kajakowego. Osiągnięcia w 2021 r.: V miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, I miejsce w Pucharze Świata – Czechy, I miejsce w Mistrzostwach Europy U23 – Słowenia, czołowe miejsca w Mistrzostwach Świata VII (Słowacja) i Mistrzostwach Europy Seniorów IV (Włochy).

Marek Trzópek – trener łucznictwa klasy III Stowarzyszenia Niezależnych Inicjatyw Społecznych „Błękit” Gruszowiec. Osiągnięcia podopiecznych trenera w 2021 r.: III miejsca Halowych Mistrzostw Polski Juniorów – konkurencja drużynowa juniorów i juniorek – Zamość, III miejsce w Pucharze Polski – konkurencja indywidualna, III miejsce Międzynarodowy Turniej – Żywiec, II miejsce Runda Pucharu Polski Juniorów – Żywiec.

Aleksandra Kołodziej – zawodniczka LKS „Witów” Mszana Górna w narciarstwie klasycznym – biegach. Osiągnięcia w 2021 r.: II miejsce Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych w biegu na 10 km techniką dowolną – Ustrzyki Dolne, II miejsce Puchar Polski w biegu techniką klasyczną na 7,5 km – Zakopane, III miejsce Puchar Polski w biegu na 5 km – Ustrzyki Dolne.

Ewelina Kołodziej – zawodniczka LKS „Witów” w Mszana Górna, dyscyplina narciarstwo klasyczne – biegi. Osiągnięcia w 2021 r.: III miejsce Mistrzostwa Polski Juniorów w konkurencji sprint technika klasyczną – Tomaszów Lubelski.

Krzysztof Jarosz –  trener LKS „Witów” w  Mszana Górna, dyscyplina narciarstwo klasyczne – biegi. Osiągnięcia w 2021 r.: II i III miejsca w Mistrzostwach Polski Juniorów i Juniorów Młodszych.

Dawid Kosmal – zawodnik UKS Płomień Limanowa, dyscyplina tenis stołowy. Osiągnięcia w 2021 r.: III miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów w tenisie stołowym – Ustrzyki Dolne.


źródło: Powiat Limanowski; oprac. MAG

fot. Powiat Limanowski

Zobacz również