Społeczność trzech zagórzańskich gmin uczciła ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Głównym organizatorem tego wydarzenia był Zbigniew Jarosz, który od wielu lat angażuje się w upowszechnianie wiedzy historycznej i upamiętnienie bohaterów. Przedstawiciele lokalnych władz w swoich przemówieniach dodatkowo osadzili tragiczne dla narodu polskiego wydarzenia w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Uroczystości w Mszanie Dolnej z udziałem pocztów sztandarowych szkół, instytucji i organizacji z miasta i gminy Mszana Dolna oraz gminy Niedźwiedź rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. św. Michała Archanioła. Koncelebrowali ją proboszczowie mszańskich parafii, ks. Jerzy Raźny oraz ks. Tadeusz Mrowiec, a także o. Marek Kustroń, proboszcz parafii w Lubomierzu i ks. Andrzej Sawulski, proboszcz parafii w Glisnem. Oprawę muzyczną zapewniły Orkiestra Dęta z Mszany Górnej oraz Chór Męski im. ks. Józefa Hajduka z Mszany Dolnej. W czasie homilii ks. Jerzy Raźny odczytał uchwałę Sejmu RP w sprawie uczczenia pamięci ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej, przyjętą 8 kwietnia przez aklamację. Uchwałę można przeczytać TUTAJ
Ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne kolejne punkty programu również odbyły się w kościele. Odśpiewano hymn państwowy. Modlitwę za zmarłych poprowadził ks. Jerzy Raźny. Katyński Apel Poległych poprowadził dowódca jednostki nr 2404 ZS „Strzelec” z Mszany Dolnej, Bogdan Schmidt. Zgromadzeni w szczególny sposób oddali hołd kpt. Franciszkowi Janowi Chmurze, kpt. Stanisławowi Cicheckiemu, kpt. Janowi Jani, podkom. SG Józefowi Jaroszowi oraz kpt. Karolowi Reichowi, upamiętnionym w Parku Miejskim w Mszanie Dolnej.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Rabie Niżnej wystąpili w koncercie pieśni, obrazujących tragiczne losy tysięcy polskich oficerów, policjantów, strażników granicznych i więziennych, zamordowanych przez NKWD.
Na zakończenie samorządowcy wygłosili okolicznościowe przemówienia.
– To, co dzieje się u naszych wschodnich sąsiadów, pozwala na nowo zrozumieć tragizm wydarzeń, które kiedyś dotknęły naród polski. Postawy niektórych państw europejskich nie uległy zmianie mimo upływu czasu – podkreślił starosta Mieczysław Uryga.
Wójt gminy Mszana Dolna, Bolesław Żaba, zwrócił się w szczególny sposób do młodzieży, która uczestniczyła w wydarzeniu. To od jej postawy zależy przyszłość narodu. Dziękował także wszystkim osobom, które udziałem w obchodach dają świadectwo patriotyzmu.
– Mówi się, że historia uczy życia. Dziś możemy obserwować, że niestety nie wszyscy się go nauczyli – dodał wójt gminy Niedźwiedź, Rafał Rusnak.
Samorządowcy dziękowali mieszkańcom za podejmowanie wielu działań na rzecz uciekających przed wojną obywateli Ukrainy.
Po zakończeniu tej części uroczystości delegacje udały się do Parku Miejskiego, gdzie złożyły wiązanki i zapaliły znicze przed głazem upamiętniającym ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Kwiaty złożyli przedstawiciele samorządów miasta Mszana Dolna, gminy Mszana Dolna i gminy Niedźwiedź, Rady Powiatu Limanowskiego, parafii, przedszkoli i szkół, Zagórzańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Mszanie Dolnej, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej oraz Hufca Gorczańskiego.