Wojewoda wyraził opinię ws. nadania imienia Antoniego Gryziny-Laska Pijalni Wód Mineralnych w Szczawie. Rada Gminy ponownie zajmie się wnioskiem

Wojewoda wyraził opinię ws. nadania imienia Antoniego Gryziny-Laska Pijalni Wód Mineralnych w Szczawie. Rada Gminy ponownie zajmie się wnioskiem

Wojewoda małopolski, Łukasz Kmita, w piśmie skierowanym do przewodniczącego Rady Gminy Kamienica, Hilarego Majewskiego, poparł wniosek o nadanie Pijalni Wód Mineralnych lub skweru w Szczawie imienia Antoniego Gryziny-Laska. Z taką inicjatywą wystąpiła Małgorzata Sidor, prezes Stowarzyszenia Artystów fabs wraz z rodziną Antoniego Gryziny-Laska. Rada Gminy Kamienica ponownie zajmie się tą sprawą.

Pismo od wojewody będzie stanowić część całego tematu. Sprawa nadania imienia pijalni została oddana do zaopiniowania Komisji Oświaty, Kultury i Zdrowia. Wniosek był już raz procedowany, jednak wówczas Rada Gminy nie uznała za zasadne nadawać pijalni imienia. Radni w krótkiej dyskusji stwierdzili, że nie ma zwyczaju nadawania imion budynkom ani żadnym innym miejscom w gminie niezależnie od tego, o jaką postać chodzi. Teraz pismo zostało ponowione i poparte sporą liczbą podpisów oraz opinią wojewody. Tematowi nadano bieg i Rada Gminy z pewnością się do niego ustosunkuje – podkreślił przewodniczący Hilary Majewski w rozmowie z naszym portalem.

Jestem przekonany, że nadanie imienia Antoniego Gryziny-Laska Pijalni Wód Mineralnych w Szczawie lub skwerowi w pobliżu tej pijalni przyniesie wymierne rezultaty w zakresie umocnienia tożsamości lokalnej społeczności gminy Kamienica i przyczyni się do szerszej promocji walorów turystycznych tych pięknych okolic –  napisał w swojej opinii wojewoda małopolski.

 

źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki; oprac. MAG

fot. arch. Tv28

Zobacz również