Damian Król i Karol Wojtas przypomnieli sylwetkę Wincentego Gawrona w 80. rocznicę jego ucieczki z KL Auschwitz

Damian Król i Karol Wojtas przypomnieli sylwetkę Wincentego Gawrona w 80. rocznicę jego ucieczki z KL Auschwitz

W I Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Orkana w Limanowej odbyło się spotkanie poświęcone Wincentemu Gawronowi. Z młodzieżą z klas o profilu humanistycznym rozmawiali Damian Król – jeden z inicjatorów upamiętnienia Wincentego Gawrona i nadania mu Honorowego Obywatelstwa Limanowej oraz Karol Wojtas historyk i regionalista oraz twórca Spacerów Historycznych po Limanowej.

Prelegentów powitali dyrektor Anna Mruk oraz nauczyciel historii, Grzegorz Kuziel. Okazją do spotkania była przypadająca 16 maja 80. rocznica udanej ucieczki Wincentego Gawrona i Stefana Bieleckiego z obozu koncentracyjnego KL Auschwitz. Prowadzący przybliżyli życie oraz działalność artystyczną i społeczną Wincentego Gawrona. Prezentowali także pamiątki, archiwalne fotografie oraz książki i artykuły prasowe o Wincentym Gawronie i jego przyjacielu z obozu KL Auschwitz, rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Podczas spotkania młodzież oraz nauczyciele mogli zobaczyć także na sali tablicę pamiątkową Wincentego Gawrona wykonaną między innymi przez Damiana Króla i Damiana Wróbla, a która czeka na swoje miejsce w przestrzeni publicznej Ziemi Limanowskiej.

Wincenty Gawron – artysta, działacz społeczny i polityczny, żołnierz i członek Związku Czynu Zbrojnego, a później Armii Krajowej, więzień KL Auschwitz o numerze 11237, powstaniec warszawski i emigrant polityczny. Zmarł 25 sierpnia 1991 roku w Nowym Sączu pochowany w obrębie cmentarza wojennego 366 na cmentarzu parafialnym w Limanowej.

Wincenty Gawron uciekł z podobozu KL Auschwitz w Harmężach wraz ze Stefanem Bieleckim 16 maja 1942 roku. Przez kilka dni zbiegowie, wędrując przeważnie nocą przez góry i pokonując rzeki, dotarli w okolice Limanowej. Warto podkreślić, że Wincenty Gawron, który zaprzyjaźnił się w obozie KL Auschwitz z Witoldem Pileckim wyniósł wraz z Stefanem Bieleckim część tajnych raportów, sporządzonych przez rotmistrza Pileckiego.  


źródło: organizatorzy; oprac. MAG

fot. organizatorzy

Zobacz również