Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół w Tymbarku znalazło się na liście szkół, które otrzymały zezwolenie Ministerstwa Obrony Narodowej na utworzenie oddziału przygotowania wojskowego (OPW) od przyszłego roku szkolnego.
Limit na otwarcie nowych oddziałów w roku szkolnym 2022/23 wynosił 40. W tej liczbie 11 szkół już jest obecne w programie, a zezwolenie otrzymało na otwarcie kolejnych oddziałów. 16 szkół dołączy z projektu „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”, który jako program pilotażowy będzie stopniowo wygaszany. 13 szkół natomiast zadebiutuje w programach koordynowanych przez MON. Obecnie funkcjonuje 150 oddziałów przygotowania wojskowego. Od września 2022 roku ta liczba się zwiększy do 190.
Oddziały przygotowania wojskowego są programem docelowym dla klas wojskowych. 1 września 2021 roku naukę w tym programie rozpoczęło 7100 uczniów w 147 szkołach. OPW ma oparcie w znowelizowanym prawie oświatowym. Nauczanie wojskowe obejmuje szkolenie zasadnicze w klasach I–III liceum i klasach I–IV technikum, w trakcie którego są realizowane zajęcia teoretyczne i praktyczne oraz obóz szkoleniowy w klasie IV liceum i klasie V technikum. Minimalna liczba zajęć, realizowanych w ramach programu w obu typach szkół to 230 godzin, w tym 53 godziny zajęć teoretycznych i 177 godzin zajęć praktycznych. Są one przeprowadzane zarówno w szkole jak i w patronackiej jednostce wojskowej. Absolwenci będą mogli liczyć na korzyści, takie jak możliwość odbycia skróconej dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej czy dodatkowe profity przy przyjęciach na uczelnie wojskowe. Wszyscy chętni będą mogli zostać żołnierzami zawodowymi.
O utworzenie OPW w Tymbarku zabiegali senator Jan Hamerski, starosta Mieczysław Uryga, Zarząd Powiatu oraz Rada Powiatu Limanowskiego.
źródło: Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji oraz Urząd Gminy Tymbark; oprac. MAG
fot. ZS w Tymbarku, CWCR