„Majówka u Orkana” – spotkanie przy zabytkowej willi, wspólna modlitwa i kultywowanie tradycji

„Majówka u Orkana” – spotkanie przy zabytkowej willi, wspólna modlitwa i kultywowanie tradycji

Zakończyła się kolejna „Majówka u Orkana”. Przy młodopolskiej willi zgromadzili się miłośnicy lokalnej tradycji, którą pięknie opisywał Władysław Orkan. Dom pisarza to jeden z najcenniejszych zabytków regionu. Parlamentarzyści, którzy przybyli do Poręby Wielkiej, zgodnie podkreślali, że będą popierać projekty związane z remontem obiektu. Niezbędny jest także parking dla turystów.

„Majówka u Orkana” rozpoczęła się mszą św., którą odprawił ks. Władysław Ulmaniec, kapelan oddziału Związku Podhalan w Niedźwiedziu. Następnie przy kapliczce odbyło się nabożeństwo majowe. Po oficjalnych powitaniach na scenie zaprezentowały się zespoły regionalne: „Mali Porymbianie”, Hubert Rapciak z uczniami Wilczyc, Łętowego i gminy Niedźwiedź, Gminny Zespół Pieśni i Tańca „Halny”, „Porębiański Ród”, „Turbacyki”. W trakcie występów po muzeum oprowadzała kustosz Jadwiga Zapała.

Na majówkę oprócz przedstawicieli gminy Niedźwiedź, przybyli posłowie Anna Paluch i Patryk Wicher, Wiesław Janczyk – członek Rady Polityki Pieniężnej, wicestarosta Agata Zięba, radni powiatowi Grzegorz Wójcik i Bolesław Jania oraz Julian Kowalczyk, prezes Związku Podhalan.


źródło: GBiOK w Niedźwiedziu; oprac. MAG

fot. Aneta Kujacz/GBiOK w Niedźwiedziu, Agnieszka Sasaal/SP w Porębie Wielkiej

nagrania: GBiOK w Niedźwiedziu

Zobacz również