Podczas majówki podsumowano cztery lata aktywności kreatorów „Zagórzańskich Dziedzin”

Podczas majówki podsumowano cztery lata aktywności kreatorów „Zagórzańskich Dziedzin”

Kreatorzy i partnerzy marki „Zagórzańskie Dziedziny” spotkali się w Porębie Wielkiej, by zaprezentować dotychczasowe działania.

Uczestnicy wzięli udział w spacerze po parku dworskim hrabiów Wodzickich. Przewodnikiem po ścieżkach przyrodniczych i historycznych miejsca była Anna Kurzeja, edukatorka Gorczańskiego Parku Narodowego. W Ośrodku Edukacyjnym podsumowano cztery lata działań. Użytkownicy Znaku Promocyjnego „Zagórzańskie Dziedziny” opowiadali o swoich  produktach, usługach i inicjatywach. Podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat korzyści, jakie już przynosi im wyróżnienie znakiem. Pojawiły się także nowe propozycje współpracy oraz pomysły na kolejne działania.

Poczęstunek przygotowały „Śwarne Babki” z Łętowego. Podały m.in. pierogi z suszonymi śliwkami – potrawę wpisaną na Listę Produktów Tradycyjnych. Nie zabrakło stoisk z lokalnymi produktami z Pasieki u Piotra Woźniaka z Koniny oraz Zagórzańskich Pasjonatów Stowarzyszenie Rękodzielników.

Dorota Kościelniak ze Stowarzyszenia Miłośników Kultury Góralskiej „Pod Cyrlom” z Olszówki poprowadziła warsztaty tańca i śpiewu zagórzańskiego „Pieca zadym nie troncojcie”.

– Zapach regionalnych potraw, unoszący się w powietrzu, kolorowe stoiska lokalnych twórców i zagórzańska muzyka, której towarzyszyła naprawdę dobra zabawa, wabiły turystów spacerujących po parku i wybierających się na pobliskie szlaki. Udało się nawet nawiązać nową współpracę i zaplanować odkrywanie Zagórzańskich Dziedzin przez kolejnych miłośników natury i prostoty. Na zakończenie aktywnego dnia najbardziej wytrwali wyruszyli obserwować wiosnę w rozkwicie, która rozgościła się właśnie w Gorcach. W tej wędrówce towarzyszyła im Monika Olszewska, Kierownik Zespołu ds. Edukacji i Udostępniania Parku. Dziedzinne spotkanie animowała Olga Gałek, wiceprezes Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych MiLA – relacjonuje Magdalena Polańska z Urzędu Gminy Mszana Dolna.

Budowa marki lokalnej Zagórzańskie Dziedziny odbywa się w ramach Projektu „Małopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej – Subregion Sądecki”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014 – 2010 w ramach Priorytetu IX „Region Spójny Społecznie”, Działanie 9.3. „Wsparcie Ekonomii Społecznej”.

źródło: Magdalena Polańska/Urząd Gminy Mszana Dolna; oprac. MAG

fot. „Zagórzańskie Dziedziny”

Zobacz również