Zespół „Gorce” wśród laureatów Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” 2022

Zespół „Gorce” wśród laureatów Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” 2022

Już po raz 47. artyści, tworzący w dziedzinach sztuk plastycznych i rękodzieła, literatury, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca, otrzymają wyróżnienia za całokształt twórczości. Nagrodzeni zostaną także organizatorzy przedsięwzięć artystycznych, upowszechniających folklor i sztukę ludową. Wśród tegorocznych laureatów znalazł się zespół „Gorce” z Kamienicy.

Wszyscy laureaci otrzymają Medale im. Oskara Kolberga projektu Anny Jarnuszkiewicz, pamiątkowe dyplomy oraz nagrody finansowe ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego. Gala odbędzie się 6 lipca  na Zamku Królewskim w Warszawie.

W Narodowym Instytucie Muzyki i Tańca rozpoczęliśmy przygotowania do tej wyjątkowej gali, podczas której Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczy nagrody wybitnym przedstawicielom kultury tradycyjnej. Od paru lat nieodzownym elementem naszych przygotowań jest podróż do miejsc twórczej codzienności naszych laureatów. Dzięki temu, że poznajemy ich samych oraz ich lokalne społeczności, możemy jeszcze lepiej opowiadać o zachwycającej pracy, którą wykonują często od pokoleń. Efekty tych niezwykłych spotkań pokażemy właśnie podczas uroczystości na Zamku Królewskim – mówi Katarzyna Meissner, dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Organizatorem Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Konkurs oraz gala realizowane są przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i jego oddziałem – Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze. Fundatorami nagród finansowych są: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego. Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” to najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce ustanowione w 1974 roku. Jej patronem jest Oskar Kolberg (1814-1890), polski etnograf, folklorysta i kompozytor.

 

źródło: Narodowy Instytut Muzyki i Tańca; oprac. MAG

fot. zespół „Gorce” oraz NIMiT

Zobacz również