„Co łączy chrześcijaństwo i judaizm?” – kolejne spotkanie w ramach projektu „Opowieść o dwukulturowej przedwojennej Mszanie Dolnej”

„Co łączy chrześcijaństwo i judaizm?” – kolejne spotkanie w ramach projektu „Opowieść o dwukulturowej przedwojennej Mszanie Dolnej”

W poniedziałek, 20 czerwca, w Miejskiej Bibliotece w Mszanie Dolnej odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Opowieść o dwukulturowej przedwojennej Mszanie Dolnej”. O tym, co łączy chrześcijaństwo i judaizm opowie absolwentka teologii na UP JPII, członkini Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz Klubu „Przymierze” – Urszula Antosz-Rekucka. Rozpoczęcie o godz. 17.00.

„Religia żydowska nie jest wobec chrześcijaństwa rzeczywistością zewnętrzną, lecz czymś wewnętrznym, nasz stosunek do niej jest inny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii”, nauczał Jan Paweł II. „Jezus jest Żydem, będzie nim na wieki” – głosi z kolei dokument Stolicy Apostolskiej „Żydzi i judaizm w nauczaniu Kościoła Katolickiego” z 1985 roku. Relacje chrześcijańsko żydowskie nie zawsze były łatwe. Rewolucją ze strony katolickiej była deklaracja „Nostra aetate” Soboru Watykańskiego II, która zaleca nam „poznanie i poszanowanie”.  Co łączy judaizm i chrześcijaństwo? Co przejęliśmy od Starszych Braci w wierze, a co nas fundamentalnie różni? A może czegoś moglibyśmy się od nich nauczyć? Kolejne spotkanie w ramach naszej „Opowieści o przedwojennej, dwukulturowej Mszanie Dolnej” będzie temu właśnie poświęcone. Przy okazji dowiemy się między innymi, jaki rodowód ma znany z domów naszych babć szabaśnik, co łączy mezuzę i kropielniczkę, czym były owe frędzle, których dotknęła uzdrowiona przez Jezusa kobieta – czytamy na stronie internetowej Fundacji Sztetl Mszana Dolna.

 

źródło: Sztetl Mszana Dolna; oprac. MAG

fot. Sztetl Mszana Dolna

Zobacz również