„Katarzyna Smreczyńska – matka oddana dzieciom” – spotkanie autorskie z Anną Marią Stożek

„Katarzyna Smreczyńska – matka oddana dzieciom” – spotkanie autorskie z Anną Marią Stożek

„Katarzyna Smreczyńska – matka oddana dzieciom” – to tytuł spotkania autorskiego, który zgromadził wielu zainteresowanych w czwartkowe popołudnie w Gminnej Bibliotece w Starej Wsi. Bohaterką spotkania była Anna Maria Stożek, autorka publikacji o Katarzynie Smreczyńskiej.

Na spotkanie przybyli lokalni regionaliści, gminni i miejscy radni, nauczyciele szkół oraz mieszkańcy. Witając przybyłych, dyrektor Jacenty Musiał podkreślił rolę takich spotkań w procesie kształtowania się regionalizmu i przywiązania do Małej Ojczyzny.

Anna Stożek urodziła się w Warszawie, jednak jak sama podkreśla, nigdy nie zachłysnęła się stolicą. Jej serce skradł niepowtarzany klimat Poręby Wielkiej w gminie Niedźwiedź, dokąd przeniosła się około  40 lat temu. Tam, w cieniu Orkanówki, miejsca, w którym żył i tworzył Władysław Orkan, rozpoczęła się jej przygoda z Katarzyną Smreczyńską, matką gorczańskiego dumaca. Owocem tej fascynacji jest książka, która stanowi niezwykłe kompendium wiedzy na temat tej wyjątkowej chłopki.  

,,Mam satysfakcję, że przekazuję historię życia Katarzyny Smreczyńskiej szerszemu kręgu odbiorców. Jak takiej kobiecie stawiany jest pomnik, to i jej życie musiało być wyjątkowe” – napisała autorka we wstępie swojego wydawnictwa.

Źródlo: www.starawies.naszabiblioteka.com

Zobacz również