„Najnowsza historia Limanowej zapisana na nagrobkach – poznajemy cmentarz komunalny”. Zaproszenie na XVI Spacer Historyczny po Limanowej

„Najnowsza historia Limanowej zapisana na nagrobkach – poznajemy cmentarz komunalny”. Zaproszenie na XVI Spacer Historyczny po Limanowej

W niedzielę, 19 czerwca, odbędzie się XVI Spacer Historyczny po Limanowej pt. „Najnowsza historia Limanowej zapisana na nagrobkach – poznajemy cmentarz komunalny”. Wędrówka rozpocznie się o godzinie 17:00, a poprowadzi ją Karol Wojtas – historyk i regionalista.

To już będzie XVI Spacer Historyczny po Limanowej. Tym razem wyruszymy w wędrówkę po cmentarzu komunalnym szlakiem grobów osób znanych i zasłużonych dla regionu. Choć cmentarz komunalny liczy sobie niecałe 50 lat, to także na tej limanowskiej nekropolii spoczywają ludzie o ciekawych życiorysach, a i wiele nagrobków ma wartość artystyczną. Co ciekawe pośrodku cmentarza znajduje się dużo starszy element dziejów Limanowej. Jest to murowana kapliczka ufundowana przez Agatę i Wojciecha Jońców 100 lat temu po szczęśliwym powrocie z wojny polsko – bolszewickiej synów, Józefa (później księdza i kapelana SBSK i 3. DSK spod Tobruku oraz Monte Cassino) oraz Jana (właściciela firmy autobusowej, którą założył wraz ze wspólnikiem Franciszkiem Tomaszkiem, a ich autobus kursował w okresie II RP na trasie Limanowa – Kraków). Tematyka kolejnego spaceru jest wynikiem poprzedniego, XV Spaceru Historycznego, który odbył się maju. Wtedy uczestnicy mogli poznać cmentarz parafialny w Limanowej, który istnieje ponad 220 lat. Teraz przyszedł czas na cmentarz komunalny, który istnieje niecałe 50 lat – informuje Karol Wojtas, pomysłodawca spacerów.

Jak dodaje prowadzący, cmentarz komunalny w Limanowej został założony na terenie, gdzie przez długie lata swoje pola uprawne miały limanowskie rodziny Jońców, Jeżów, ale także później Wojtasów. Pierwsze pochówki na nim rozpoczęły się jesienią 1975 roku. Obecnie cmentarz się rozrósł i zajmuje dużo większy obszar niż pierwotnie planowano. Podczas spaceru uczestnicy przejdą trasą, na której znajdą się groby limanowskich nauczycieli, lekarzy, działaczy społecznych, artystów i innych cenionych mieszkańców miasta.

Zbiórka uczestników i początek spaceru przy bramie głównej cmentarza od strony skrzyżowania ulic Szwedzkiej i Bronisława Czecha o godzinie 17:00. Spacer odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne.

 

źródło: organizatorzy; oprac. MAG

fot. organizatorzy

Zobacz również