Promocja książki pt. „Katarzyna Smreczyńska – Matka oddana dzieciom”

Promocja książki pt. „Katarzyna Smreczyńska – Matka oddana dzieciom”

W najbliższy czwartek, 23 czerwca, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starej Wsi odbędzie się promocja książki pt. „Katarzyna Smreczyńska – Matka oddana dzieciom” autorstwa Anny Marii Stożek. Podczas spotkania autorka opowie o matce Władysława Orkana, a także o pracy nad książką. Rozpoczęcie o godz. 17.00.

W maju tego roku została wydana najnowsza publikacja Anny Marii Stożek pod tytułem „Katarzyna Smreczyńska – Matka oddana dzieciom”. W książce tej autorka opisała zarówno postać Katarzyny Smreczyńskiej, matki Władysława Orkana, jak i pamięć o niej w powiecie limanowskim. W książce bogato ilustrowanej fotografiami zarówno archiwalnymi, jak współczesnymi, autorka przedstawia także dzieje Poręby Wielkiej, Niedźwiedzia i „Orkanówki”. W publikacji autorka przytacza korespondencję Katarzyny Smreczyńskiej ze swoimi dziećmi oraz jej opowiadania spisane przez inne osoby.

Katarzyna Smreczyńska urodziła się w 1846 roku w Porębie Wielkiej jako Katarzyna Smreczak. W wieku 17 lat wyszła za mąż za Macieja Smaciarza. Katarzyna i Maciej mieli trójkę dzieci: Stanisława, Franciszka i Marię. Gdy Stanisław i Franciszek (Władysław Orkan) uczyli się w Szczyrzycu, a później w Krakowie ich matka przemierzała pieszo trasę z domu do swoich synów, przynosząc im jedzenie i niezbędne rzeczy. Wykazywała się tu nie lada odwagą i oddaniem dzieciom, gdy regularnie przebywała trasę z Poręby Wielkiej przez Pcim do Krakowa, niosąc prowiant i odzienie dla synów. Umiała czytać, lecz nie potrafiła pisać. Dlatego dyktowała swoje opowiadania i inne utwory oraz listy córce lub innym osobom. Część z nich publikowano za jej życia. Zmarła w 1936 roku w Zakopanem.   

Anna Maria Stożek – urodziła się z 1954 roku w Warszawie, lecz jej dziadek inżynier Józef Chrapkiewicz pracował w okresie II Rzeczpospolitej w rafinerii w Sowlinach, gdzie jej matka spędziła kilka lat szczęśliwego dzieciństwa. Wydarzenia historyczne rzuciły jej rodzinę najpierw na Dolny Śląsk, a później do Warszawy. W stolicy ukończyła szkołę podstawową i średnią, a następnie podjęła studia na Wydziale Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej. Po zakończeniu studiów i uzyskaniu tytułu magistra inżyniera mechanika podjęła pracę zawodową i także poznała swojego męża pochodzącego z naszego regionu. Ze względu na wprowadzenie stanu wojennego i likwidację polskiego przemysłu elektronicznego przeniosła się wraz z mężem do Niedźwiedzia i tam osiadła w pobliżu „Orkanówki”. Po pewnym czasie rozpoczęła pracę jako nauczyciel matematyki, fizyki i przyrody w Szkole Podstawowej w Koninie. Równocześnie zajmowała się dziennikarstwem lokalnym oraz działalnością społeczną. W swoim dorobku ma publikacje na temat kapliczek na terenie gminy Niedźwiedź oraz artykuły dotyczące Władysława Orkana i Katarzyny Smreczyńskiej. Jest także sekretarzem OSP w Niedźwiedziu i współpracuje z wieloma organizacjami oraz instytucjami regionie.      

Podczas spotkania będzie można zakupić publikację w cenie promocyjnej a także uzyskać autograf autorki.

tekst i fot. Karol Wojtas

Zobacz również