Oddział Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Mszanie Dolnej istnieje od 75 lat. Od początku, dzięki zaangażowaniu Sebastiana Flizaka, prowadzono w nim szeroko zakrojone badania nad kulturą i obyczajami Zagórzan. Pierwszy prezes mszańskiego oddziału zwracał uwagę na zagrożenia płynące z ekspansywności stylu podhalańskiego i postulował wnikliwe opisanie kultury zagórzańskiej, aby uchronić ją od zaginięcia.
Wśród publikacji Sebastiana Flizaka szczególnie znaczenie ma monografia, dotycząca stroju. Obchody 75-lecia zostały połączone z promocją reprintu „Atlasu polskich strojów ludowych. Strój Zagórzan”, wydanego w 1956 r.
Spotkanie w hotelu „Janda” w Mszanie Dolnej zostało podzielone na dwie części. Prezes Teofila Latoś przypomniała historię mszańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Podkreśliła, że był on jednym z pierwszych w Polsce. Dziś jego dorobek jest ogromny, a w tym roku pojawiła się wreszcie szansa na utworzenie muzeum, w którym zbiory, dokumentujące kulturę Zagórzan, zostaną właściwie wyeksponowane. Planuje się przeniesienie ich do starej siedziby Miejskiej Biblioteki w Mszanie Dolnej.
Z kolei dzieło Sebastiana Flizaka omówiła dr Katarzyna Ceklarz. Zgromadzenie materiałów, niezbędnych do opisania stroju Zagórzan, było możliwe dzięki pracy Flizaka w Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju. Służbowe wyjazdy do Krakowa stały się okazją do przeprowadzenia kwerendy archiwalnej. Badacz spotykał się również z ludźmi i gromadził dokumentację fotograficzną. Chociaż minęło kilkadziesiąt lat, opis stroju zagórzańskiego, nadal stanowi podstawę dla kolejnych pokoleń badaczy. Wydanie reprintu, sfinansowanego przez zagórzańskie samorządy, umożliwi rozpowszechnienie tej wiedzy poza grono specjalistów.
Wójt gminy Mszana Dolna, Bolesław Żaba, gratulował prezes Teofili Latoś dokonań na polu zachowania tożsamości regionu. Zaznaczył, że jest to równie ważne jak dbanie o drogi, wodociągi czy budynki użyteczności publicznej. Z kolei wójt gminy Niedźwiedź, Rafał Rusnak, zapewnił, że samorządy będą wspierać kolejne inicjatywy związane z kultywowaniem zagórzańskiej tradycji. Jako jeden ze spadkobierców Sebastiana Flizaka, podkreślił, że rzetelne badania naukowe, stanowią podstawę do pracy dla zespołów regionalnych i instytucji kultury.
Podczas wydarzenia wystąpiła kapela zespołu „Dolina Mszanki” z Mszany Górnej. Nie zabrakło również wspólnego toastu.