Trzydniowa przygoda z historią, czyli XII Rajd Szlakami Żołnierzy 1. PSP AK. Drużyna z Kasiny Wielkiej zajęła drugie miejsce

Trzydniowa przygoda z historią, czyli XII Rajd Szlakami Żołnierzy 1. PSP AK. Drużyna z Kasiny Wielkiej zajęła drugie miejsce

Od Szczawy do Ochotnicy Górnej i wokół ścieżki edukacyjnej wiodącej do miejsca zestrzelenia liberatora „California Rocket” oraz siedzib partyzanckich IV batalionu 1. PSP AK. Takie trasy górskimi szlakami pokonali uczestnicy XII Rajdu Szlakami Żołnierzy 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej. Była to nie tylko przygoda z historią, ale też obcowanie z pięknem natury. Drugie miejsce zajęła drużyna „Adam” z Kasiny Wielkiej. Współtwórcami zadań byli członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych ze Słopnic.

Z górskimi szlakami i konkurencjami, przygotowanymi przez organizatorów, zmierzyło się sześć drużyn, w tym jedna z powiatu limanowskiego. Oprócz uczniów z Kasiny Wielkiej była to młodzież z Olkusza, Ochotnicy Górnej, Skawiny i Marcinkowic. Pierwsze miejsce zajął patrol „Rosomak”, reprezentujący IV LO w Olkuszu, wyprzedzając patrol „Adam” (SP z Kasiny Wielkiej) oraz patrol „Xawery” (ZSTE w Skawinie). Dalsze miejsca zajęły drużyny „Lampart” (SP z Ochotnicy Górnej), zespół „Olcha II” (ZS im. Orkana w Marcinkowicach) oraz patrol „Filip” (ZS nr 1 w Olkuszu).

– XII Rajd Szlakami Żołnierzy 1. PSP AK wiódł po gorczańskich szlakach żołnierzy IV batalionu, służących pod kpt. Julianem Zapałą ps. „Lampart”. Uczestnicy realizowali przez dwa dni zadania z posługiwania się kompasem i mapą, rozpoznawania rodzajów wyposażenia i umundurowania, znajomości życiorysów „patronów” patroli, udzielania pierwszej pomocy, szkicowania czy znajomości języków obcych. Dodatkowym „smaczkiem” były miejsca znajdujące się na trasie rajdu, ściśle powiązane z drugowojenną historią Gorców, tj. groby plut. „Piwonii” czy „Pani w niebieskim palcie” , obóz „Lamparta” na Skałce czy miejsce upadku samolotu „California Rocket” na przełęczy Pańska Przehybka. Miło nam, że drugie miejsce zajęła drużyna „Adam” z Kasiny Wielkiej, debiutująca w rajdzie. Była to niestety jedyna drużyna z powiatu limanowskiego – podsumowuje Paweł Sułkowski, prezes SRH 1. PSP AK ze Słopnic.

Rajd zakończył się mszą św. w kościele w Ochotnicy Górnej oraz piknikiem historycznym pn. „Armia Krajowa. Z miłości do Polski”, pierwszym z pięciu takich wydarzeń, upamiętniających 80. rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Spotkanie z historią zostało zorganizowane przez krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, gminę Ochotnica Dolna, Wiejski Ośrodek Kultury oraz SRH 1. PSP AK. Partnerem głównym wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Patronatem honorowym objął je marszałek Witold Kozłowski, który wręczał nagrody wraz przedstawicielami lokalnych samorządów, krakowskiego IPN – dr. Dawidem Golikiem i Michałem Masłowskim (komandorem rajdu) oraz wicekomadorem rajdu, Sławomirem Szubrytem ze SRH 1. PSP AK.

Na scenie amfiteatru wystąpili instrumentaliści z Ochotnicy Górnej, zespół „Nucicki” prowadzony przez Agatę Chlipałę i zespół wokalny ze Szkoły Podstawowej w Ochotnicy Górnej pod opieką Stanisława Urbaniaka. Nie zabrakło potraw regionalnych przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Ochotnicy Górnej oraz smakowitej grochówki, którą częstowała firma Tarchała Catering.

źródło: Krakowski oddział IPN, SRH 1. PSP AK; oprac. MAG

fot. SRH 1. PSP AK, Zespół Szkół w Marcinkowicach, Zespół Szkół im. Marii Konopnickiej w Ochotnicy Górnej, Urząd Gminy Ochotnica Dolna, Igor Dudzik z drużyny „Adam”

nagranie: ZSNr1 w Olkuszu

Zobacz również