Z archiwum TVP: Bronisław Smoleń z Męciny produkował kije hokejowe. To był "człowiek – orkiestra, człowiek – instytucja"

Z archiwum TVP: Bronisław Smoleń z Męciny produkował kije hokejowe. To był "człowiek – orkiestra, człowiek – instytucja"

Ponownie zaglądamy do cyfrowego archiwum TVP. Tym razem udało nam się znaleźć czarno – biały film dokumentalny, który przybliża osobę Bronisława Smolenia z Męciny. To nie tylko człowiek produkujący kije hokejowe, ale także inicjator budowy drogi i szkoły w Męcinie.

Dokument trwa niewiele ponad 26 minut. W kadrach, które można zobaczyć pod filmem, widzimy nie tylko krajobraz Męciny czy budowa drogi i miejsce, gdzie ma być też budowana szkoła, ale też niektóre miejsca Limanowej, jak: dworzec autobusowy, renek, postój taksówek.

Wspomnianą produkcję można znaleźc w dziale tematycznym: Przemysł i gospodarka. A film jest zatytułowany: Męcina – Hokej na lodzie Polska – ZSRR

W opisie artykułu opublikowanego na internetowej stronie TVP czytamy: Sprzęt produkowany w firmie Smolenia osiągnął najwyższą światową jakość. Robienie kija hokejowego to bardzo precyzyjna praca. Trzeba działać z wyczuciem. Kij kijowi nierówny. Najważniejsze jest, żeby był sztywny, lekki i się nie łamał. Kjami z Męciny grała reprezentacja Polski na najważniejszych międzynarodowych imprezach. Bronisław Smoleń jest także inicjatorem budowy drogi i szkoły w Męcinie.

Komentujcie i piszcie, co myślycie o tamtym czasie i epoce. To taka trochę sentymentalna podróż do świata, którego już nie ma i nigdy nie będzie.

Zobacz również