Fundacja Sztetl Mszana Dolna zainaugurowała cykl wydarzeń związanych z 80. rocznicą Zagłady mszańskich Żydów

Fundacja Sztetl Mszana Dolna zainaugurowała cykl wydarzeń związanych z 80. rocznicą Zagłady mszańskich Żydów

Przed centrum handlowym w Mszanie Dolnej można oglądać wystawę poświęconą pamięci mszańskich Żydów. Fundacja Sztetl Mszana Dolna zainaugurowała w ten sposób cykl wydarzeń związanych z 80. rocznicą Zagłady Żydów. Oficjalne obchody zaplanowano na 21-22 sierpnia. Będą miały wyjątkowo uroczysty charakter – informuje wiceprezes Marek Rekucki.

Fundacja wyremontowała już pomnik na zbiorowej mogile na Pańskim. Trwają prace nad oznaczeniem miejsca pochówku, postawieniem wspólnego grobu nieupamiętnionym dotąd ofiarom Zagłady grzebanym w bezimiennych mogiłach na cmentarzu żydowskim przy ul. Zakopiańskiej. W przygotowaniu jest także publikacja o samym cmentarzu żydowskim – jednym materialnym śladzie obecności wyznawców judaizmu w Mszanie Dolnej.

Sztetl Mszana Dolna uzyskał na ten cel dofinansowanie w konkursie grantowym Narodowego Instytutu Dziedzictwa. To już kolejny uzyskany grant: zrealizowano projekt o mszańskich Sprawiedliwych, dużą część wydarzeń projektu edukacyjnego „Opowieść o przedwojennej, dwukulturowej Mszanie Dolnej”. Środki od Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspomogły remont pomnika, a ostatnio uzyskana dotacja od Fundacji PZU pomoże sfinalizować upamiętnienie na cmentarzu. Granty od Forum Dialogu posłużą organizacji obchodów rocznicowych, na których spodziewani są goście z zagranicy, potomkowie nielicznych ocalonych Żydów z Mszany. Nad grobami ofiar zaśpiewa izraelski kantor, prawnuk zamordowanych Malki i Dawida Rebhunów – dodaje Marek Rekucki.

Program obchodów zostanie podany wkrótce.

 

źródło: Fundacja Sztetl Mszana Dolna; oprac. MAG

fot. Fundacja Sztetl Mszana Dolna

Zobacz również