„Gorce” z Kamienicy w Zamku Królewskim w Warszawie. Zespół otrzymał Nagrodę im. Oskara Kolberga

„Gorce” z Kamienicy w Zamku Królewskim w Warszawie. Zespół otrzymał Nagrodę im. Oskara Kolberga

Już po raz 47. artyści, tworzący w dziedzinach sztuk plastycznych i rękodzieła, literatury, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca, a także organizatorzy przedsięwzięć artystycznych, upowszechniających folklor i sztukę ludową otrzymali Nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Wśród tegorocznych laureatów znalazł się zespół „Gorce” z Kamienicy.

Uroczystość odbyła się w Zamku Królewskim w Warszawie, a prestiżowe wyróżnienia wręczał minister Piotr Gliński. Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” to najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce ustanowione w 1974 roku. Jej patronem jest Oskar Kolberg (1814-1890), polski etnograf, folklorysta i kompozytor.

Wszyscy laureaci otrzymali Medale im. Oskara Kolberga projektu Anny Jarnuszkiewicz, pamiątkowe dyplomy oraz nagrody finansowe ufundowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorząd województwa mazowieckiego. Gala została zorganizowana przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i jego oddziałem – Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.


źródło: Narodowy Instytut Muzyki i Tańca; oprac. MAG

fot. zespół „Gorce”

Zobacz również