Już w niedzielę na Dzielcu odbędzie się inscenizacja historyczna

Już w niedzielę na Dzielcu odbędzie się inscenizacja historyczna

W niedzielę, 10 lipca, na wzgórzu Dzielec odbędzie się inscenizacja historyczna z okazji 78. rocznicy zrzutów alianckich dla Armii Krajowej.

Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1. Pułk Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej, Urząd Gminy Słopnice, Krakowski Klub Seniorów Lotnictwa, Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział Krakowski, Aeroklub Podhalański z Łososiny Dolnej, Fundacja „Wiedeńczyk” AN-2, Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie. Partnerem projektu jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

– Zrzutowisko Armii Krajowej „Sójka 401” na Dzielcu w Słopnicach (tak figurowało w meldunkach i raportach Komendy Okręgu Armii Krajowej w Krakowie) było niemym świadkiem wydarzeń z w nocy 9/10 lipca 1944 roku, kiedy to samolot typu Halifax z brytyjską załogą na pokładzie zrzucił kilkanaście zasobników z amunicją, bronią, granatami i sprzętem saperskim. Zrzut odebrali żołnierze Armii Krajowej z Obwodu AK Limanowa oraz Oddziału Partyzanckiego „Wilk”. Była to jedyna operacja zrzutowa jaka doszła do skutku na Dzielcu. Wcześniejsze próby 148. dywizjonu, z którego wywodziły się obie załogi, stacjonującego we włoskim Brindisi skończyły się poważnymi stratami. Do bazy nie wróciła 1/3 załóg – przypominają organizatorzy.

W programie:

11.15 – zbiórka na parkingu pod kościołem w Słopnicach Górnych; wyjście ścieżką edukacyjno- historyczną im. kpt. Juliana Krzewickiego „Filipa” na zrzutowisko „Sójka” na Dzielcu; otwarcie wystawy „Armia Krajowa z miłości do Polski”;

11.45 – przywitanie zaproszonych gości; upamiętnienie poległych lotników alianckich oraz żołnierzy 1. PSP AK: minuta ciszy, złożenie wiązanek przed obeliskiem upamiętniającym lotników alianckich, krótka historia zrzutowiska „Sójka”;

przelot samolotów z Aeroklubu Podhalańskiego Łososina Dolna;

prezentacja Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Projekt Historyczny Marusia”;

„Powroty Cichociemnych” – zrzut desantu skoczków spadochronowych (samolot AN-2 „Wiedeńczyk”);

przelot samolotu C-295 M CASA;

wręczenie podziękowań i certyfikatów;

słodka niespodzianka dla najmłodszych (zrzut cukierków);

prezentacja wyrobów artystycznych o tematyce lotniczej (stoisko artysty – malarza Roberta Firszta), gier edukacyjnych (stoisko Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie), wyposażenia i uzbrojenia wojsk powietrzno-desantowych, lotnictwa wojskowego, żołnierza polskiego z września 1939 roku, historii polskiego lotnictwa (Stowarzyszenie GRH „Południe” Polscy Spadochroniarze Wojskowi, Stowarzyszenia im. 16. Pułku Piechoty, 8. Baza Lotnictwa Transportowego – Balice, Muzeum Lotnictwa Polskiego), stoisko fundacji „Wiedeńczyk” oraz Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Odział Krakowski.

16:30 – podsumowanie, poczęstunek, zakończenie.

– Cieszymy się że wraz z resztą współorganizatorów możemy państwa zaprosić na wzgórze Dzielec w Słopnicach Górnych, gdzie rozgrywały się 78 lat temu ciekawe i istotne wydarzenia w drugowojennej historii regionu. Naszym nadrzędnym celem jest oddanie hołdu żołnierzom Armii Krajowej, którzy przyjmowali zrzuty zaopatrzenia, jak i również załogom samolotów, które wykonywały tę niebezpieczna operację, lecąc z dalekich Włoch. Całą historię tego miejsca będzie można usłyszeć od dr. hab. Krzysztofa Mroczkowskiego, eksperta w dziedzinie historii zrzutowisk z okresu II wojny światowej. Oprócz części lotniczej będą dla państwa, niezależnie od pogody, dostępne stoiska z ciekawymi prezentacjami, niektórymi widzianymi po raz pierwszy na Dzielcu, jak łączności polowej („Projekt Historyczny Marusia”), stanowisko obrony przeciwlotniczej z września 39. (Stowarzyszenie im. 16. Pułku Piechoty). Gorąco zapraszamy. Jednocześnie bardzo prosimy o niewjeżdżanie na Dzielec, ponieważ z racji wymogów bezpieczeństwa (przejazd dla służb ratowniczych) wjazd będzie dostępny tylko za okazaniem przepustki. Auta prosimy zostawić poniżej na parkingach przy kościele w Słopnicach Górnych i remizie – informuje Paweł Sułkowski, prezes SRH 1. PSP AK.

 

źródło: organizatorzy; oprac. MAG

fot. organizatorzy

Zobacz również