Orkiestra Dęta „Echo Gór” obchodzi jubileusz 110-lecia działalności

Orkiestra Dęta „Echo Gór” obchodzi jubileusz 110-lecia działalności

W najbliższą niedzielę, 31 lipca, społeczność Kasinki Małej przeżywać będzie niezwykłe chwile. Zbliża się bowiem kolejna rocznica powstania przedstawicielki miejscowości, Orkiestry Dętej „Echo Gór”. W tym roku świętuje ona jubileusz 110-lecia swego istnienia.

Historia kasinczańskiego zespołu jest bardzo barwna i długa. Wszak 110 lat to szmat czasu. Wszystko zaczęło się w 1912 roku, kiedy to grupa znajomych muzykantów powzięła myśl o regularnych próbach i stworzeniu orkiestry dętej. Tak narodziło się „Echo Gór”. Początkowe lata nie należały do łatwych – wybuch I wojny światowej zahamował rozwój zespołu. Orkiestranci byli jednak wytrwali w swoich zamierzeniach i po wyzwoleniu zaczęli na nowo organizować próby.

W latach 30. orkiestra działająca dotąd przy parafii Nawiedzenia NMP w Kasince Małej związała się z nowo powstałą jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej. Jej naczelnikiem został Stanisław Lipień, będący również klarnecistą „Echa Gór”. Znając realia działalności orkiestry, starał się wspierać ją również z ramienia OSP. Dzięki statusowi orkiestry strażackiej zespół bardzo wiele zyskał.

W kolejnych latach kasinczańska orkiestra rozwijała się prężnie. Oprawa uroczystości kościelnych i państwowych, wyjazdy zagraniczne, udział w konkursach i festiwalach – wszystko to wypełniało kalendarz „Echa Gór” po brzegi. Orkiestra stawała się coraz bardziej rozpoznawalna w świecie.

Batutę dyrygencką zespołu dzierżyli w dłoniach utalentowani kapelmistrzowie. Wśród nich znaleźli się: Jan Kalinowski z Myślenic (pierwszy kapelmistrz, instruktor muzyki), Franciszek Kotarba z Mszany Dolnej (muzyk orkiestry carskiej), Michał Stożek (trębacz), Jan Płoskonka (trębacz, kapelmistrz w latach 1970-1982), Stefan Zborowski (trębacz, muzyk Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu, kapelmistrz w latach 1982-1987), Franciszek Leżański (sakshornista tenorowy, muzyk Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego w Warszawie, kapelmistrz w latach 1987-2013) oraz Wojciech Szczypka (trębacz, kapelmistrz od 2013 roku).

Pod batutą Franciszka Leżańskiego orkiestra bardzo się rozwinęła. Dzięki swojemu obyciu zdobytemu w Orkiestrze Reprezentacyjnej Wojska Polskiego w Warszawie znacząco podniósł poziom artystyczny zespołu. Jego godnym następcą jest obecny kapelmistrz, Wojciech Szczypka, przewodzący orkiestrze od 2013 roku. Również i on stara się dbać o „Echo Gór” pod każdym możliwym względem.

W ostatnich latach nastąpił duży rozwój całej orkiestry, jak i jej poszczególnych członków. W szeregach zespołu obecni są uczniowie i absolwenci szkoły muzycznej I i II stopnia oraz studentka akademii muzycznej. Poziom orkiestry jest zatem coraz wyższy.

Nie dziwi więc fakt najnowszych wygranych orkiestry. W czerwcu kasinczańscy muzycy wywalczyli sobie I miejsce na XX Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Limanowej zyskując przy tym miano najlepszej orkiestry powiatu oraz awans do finału 44. edycji Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych „Echo Trombity”. Dwa tygodnie później, w Nowym Sączu, zespół otrzymał wyróżnienie I stopnia i znalazł się w gronie najlepszych orkiestr Małopolski.

Orkiestra Dęta „Echo Gór” z Kasinki Małej, choć przez swe 110 lat już starsza wiekiem, to z pewnością jest pełna wigoru i energii. Nieustannie przyciąga do siebie młodych adeptów muzyki i angażuje starszych, którzy grając ramię w ramię tworzą jedną rodzinę. Tę zagórzańską brać będzie można usłyszeć już wkrótce – uroczysty jubileusz orkiestry odbędzie się 31 lipca. Wydarzenie zainicjuje dziękczynna msza święta o godzinie 14.00, a o 16.30 rozpocznie się koncert kasinczańskiej jubilatki. Muzycy serdecznie zapraszają do wspólnej modlitwy i świętowania tej ważnej dla nich chwili.

 

tekst: Klaudia Gawronek

fot. „Echo Gór”

Zobacz również