W cieniu Modyni, czyli śladami Genowefy Kroczek „Lotte”. Relacja z piątego spaceru historycznego

W cieniu Modyni, czyli śladami Genowefy Kroczek „Lotte”. Relacja z piątego spaceru historycznego

Piąty spacer historyczny, zorganizowany przez Lokalną Organizację Turystyczną Powiatu Limanowskiego, wiódł śladami Genowefy Kroczek „Lotte”.

Spacer rozpoczął się przed cmentarzem parafialnym w Młyńczyskach, gdzie uczestników przywitał prowadzący Przemysław Bukowiec. Wszyscy zainteresowani zostali zapoznani z programem historycznej wędrówki. Tym razem spacer wzbogacony został o elementy górskiej, pieszej wycieczki. Uczestnicy wydarzenia poznali historię powstania organizacji konspiracyjnych na terenie Ziemi Limanowskiej w okresie II wojny światowej.

Przemysław Bukowiec w pierwszej kolejności opowiedział dzieje mogiły partyzanckiej – pochodzącego z Kresów Wschodnich żołnierza oddziału partyzanckiego „Opór” – Jana Nosko „Kaczorowskiego”. Partyzant zginął w dramatycznych okolicznościach w starciu z Niemcami w styczniu 1945 r.  w miejscowości Wysokie. Następnie uczestnicy zatrzymali się przy pomniku – kapliczce, poświęconej ofiarom II wojny światowej w Młyńczyskach, Słoneczna pogoda dopisała w czasie podejścia  z centrum Młyńczysk na osiedle – przełęcz Cisowy Dział. Po drodze uczestnicy spaceru mogli podziwiać widoki na poszczególne szczyty i doliny Beskidu Wyspowego. Na przełęczy, po krótkim odpoczynku, prowadzący przybliżył uczestnikom historię powstania oddziału partyzanckiego „Opór” oraz ciekawostki związane z partyzancką kapliczką Matki Boskiej Częstochowskiej, ufundowaną w okresie PRL przez partyzanta Ambrożego Pietrzaka „Słowika”. Duże zainteresowanie wzbudziła treść umieszczona na tablicy przez fundatora oraz historia powstania obiektu, a także tragiczne losy partyzantów oddziału „Opór”, prześladowanych po wojnie przez władze komunistyczne w tym funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Limanowej. Wśród nich była sanitariuszka Genowefa Kroczek „Lotte”, która zginęła na Cisowym Dziale i niedawno została tam upamiętniona. Przemysław Bukowiec omówił lokalizację szpitalików partyzanckich, prowadzonych w czasie wojny przez Genowefę Kroczek. Szczególnym punktem wędrówki było miejsce, gdzie „Lotte” zginęła, zamordowana przez funkcjonariusza UB.

Po udzieleniu odpowiedzi na pytania uczestników spaceru, na podsumowanie części historycznej Przemysław Bukowiec rozdał nagrody w postaci przewodników, map turystycznych oraz widokówek. Ostatnim, wymagającym etapem była piesza wędrówka na szczyt góry Modyń (1029 m n.p.m.), gdzie prowadzący na szczycie z wieży widokowej przedstawił ciekawostki historyczno-geograficzne na temat Beskidu Wyspowego, Gorców, Beskidu Sądeckiego i Pienin.

Warto wiedzieć:

W okresie niemieckiej okupacji na Ziemi Limanowskiej zdecydowana większość społeczeństwa była związana z działalnością konspiracyjną w szeregach Armii Krajowej oraz Batalionów Chłopskich w ramach Stronnictwa Ludowego.

Jedną z form represji niemieckiego okupanta wobec lokalnej społeczności (w tym młodych mężczyzn) było przymusowe wcielanie do niemieckiej Służby Budowlanej (Baudienst) lub wysyłanie na roboty do III Rzeszy Niemieckiej.

Represjonowani, ukrywali się m.in. w lasach góry Modyń. Z czasem młodzi ludzie zaczęli zasilać szeregi oddziałów partyzanckich walczących z niemieckim okupantem.

Teren gminy Łukowica, zwłaszcza rejon Młyńczysk w latach 1943-1945 był stałą bazą działalności oddziału partyzanckiego „Opór” dowodzonego przez Wojciecha Dębskiego „Bicza”. Oddział w czasie wojny przeprowadził kilkadziesiąt akcji dywersyjnych, wymierzonych w działalność niemieckiego okupanta.

Działania chłopskiej konspiracji oraz oddziału „Opór” wspierała pochodząca z Przyszowej legendarna sanitariuszka – Genowefa Kroczek „Lotte”. W czasie wojny, w ramach organizacji Ludowego Związku Kobiet oraz „Zielonego” Krzyża prowadziła sieć szpitalików partyzanckich, zajmowała się organizacją leków, pomocy społecznej dla chorych i potrzebujących.

Po zakończeniu działań wojennych partyzanci oddziału „Opór” zgodnie z zaleceniami przełożonych przystąpili do tworzenia administracji na terenie powiatu limanowskiego. Część partyzantów zasiliła posterunki milicji, inni znaleźli się w plutonie wartowniczym aresztu Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Limanowej.

Wobec represji stosowanych przez władze komunistyczne i aresztowań żołnierzy AK, 17 kwietnia 1945 r. partyzanci z AK oraz z dawnego oddziału „Opór” przeprowadzili akcję uwolnienia aresztowanych z więzienia PUBP w Limanowej oraz rozbicia urzędu.

W odwecie ofiarami krwawych represji ze strony Urzędu Bezpieczeństwa byli: Wojciech Dębski „Bicz”, Antoni Mruk „Guzik” oraz Franciszek Miśkowiec „Wacek” oraz Genowefa Kroczek „Lotte” – zamordowana przez funkcjonariusza UB w czasie obławy na przełęczy Cisowy Dział.

Cudem ocalony z okresie niemieckiej okupacji oraz w czasie obławy UB – partyzant Ambroży Pietrzak „Słowik” ufundował na przełęczy Cisowy Dział kapliczkę jako wotum za uratowanie życia.

Pamięć o ofiarach terroru komunistycznego w pierwszych latach po wojnie w tym o Genowefie Kroczek „Lotte” od kilku lat jest sukcesywnie przywracana przez pasjonatów historii oraz przez organizacje zajmujące się upamiętnianiem i działalnością społeczną. 

 

źródło: organizatorzy; oprac. MAG

fot. organizatorzy

Zobacz również