Dzieje kościoła parafialnego, pacyfikacja wsi i znaczenie pasterstwa dla miejscowej ludności – spacer historyczny w Lubomierzu

Dzieje kościoła parafialnego, pacyfikacja wsi i znaczenie pasterstwa dla miejscowej ludności – spacer historyczny w Lubomierzu

„Lubomierz – wieś na pograniczu Beskidu Wyspowego i Gorców” to tytuł spaceru, który poprowadził w tej miejscowości Karol Wojtas. Spacer został zorganizowany przez Lokalną Organizację Turystyczną Powiatu Limanowskiego.

Wędrówka rozpoczęła się przed kościołem pod wezwaniem Św. Józefa. Po krótkim wstępie uczestnicy weszli wraz z Karolem Wojtasem do kościoła, gdzie wszystkich powitał miejscowy proboszcz, o. Marek Kustroń OFM. Karol Wojtas przedstawił w skrócie dzieje Lubomierza oraz parafii. Opowiedział także o okolicznościach budowy świątyni i przejęciu opieki nad parafią przez franciszkanów. Potem głos zabrał o. Marek Kustroń OFM, który mówił o charyzmacie franciszkańskim i o posłudze zakonu w dzisiejszych czasach w Polsce i na świecie. Opowiedział także o błogosławionych męczennikach – o. Zbigniewie Strzałkowskim i o. Michale Tomaszku, którzy zginęli w Peru w 1991 roku. Ojciec Marek Kustroń podzielił się swoimi wspomnieniami, gdyż studiował w seminarium z dzisiejszymi błogosławionymi. Z racji przypadającego w niedzielę wspomnienia św. Maksymiliana Marii Kolbego przypomniał również sylwetkę tego męczennika.

Później Karol Wojtas przedstawił okoliczności tragicznych wydarzeń z nocy z 3 na 4 lipca 1943 roku. Wtedy Niemcy przeprowadzili pacyfikację Lubomierza. Wojsko, żandarmeria i policja otoczyły wieś, a wszystkich mieszkańców spędzono na cmentarz parafialny. Niemcy zaczęli brutalne przesłuchania i rewizje w gospodarstwach. Aresztowali także trzech miejscowych franciszkanów i na oczach mieszkańców spalili plebanię – klasztor. Aresztowanych zakonników wywieźli do więzienia w Nowym Sączu, a następnie do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz. Niemcy aresztowali o. Edmunda Dulika, o. Marcelego Leję i br. Tomasza Pilcha, którzy przeżyli pobyt w obozie KL Auschwitz i innych obozach koncentracyjnych. W 2019 roku w kościele w Lubomierzu odsłonięto pamiątkową tablicę, poświęconą pacyfikacji miejscowości i pamięci franciszkanów.

Po zwiedzeniu wnętrza świątyni Karol Wojtas skupił się na temacie pasterstwa i hodowli owiec oraz bydła w Beskidzie Wyspowym i Gorcach. Potem scharakteryzował dawną architekturę drewnianą tej części powiatu limanowskiego. Uczestnicy wyrazili swoje zdanie o stanie zachowania i poszanowaniu zachowanych ostatnich przykładów dawnego budownictwa w regionie.

 

źródło: organizatorzy; oprac. MAG

fot. Tv28 i organizatorzy

Zobacz również