Skrzydlna to miejscowość z bogatą historią i niezwykłymi zabytkami. Przekonali się o tym uczestnicy sobotniego spaceru historycznego. Wspólnie z Karolem Wojtasem odwiedzili trzy miejsca, które na co dzień nie są udostępniane turystom. W przygotowanie programu wędrówki zaangażowała się Małgorzata Lis, prezes Stowarzyszenia Miłośników Historii, Tradycji i Kultury Ziemi Skrzydlańskiej.
Pierwszym punktem spaceru pt. „Dawna historia i nowe odkrycia” był zabytkowy kościół św. Mikołaja Biskupa, w którym trwają prace renowacyjne. Według najnowszych badań murowane prezbiterium pochodzi z XIV wieku, a drewniana nawa z początku XV wieku. Wieża również została wykonana z drewna. W prezbiterium odkryto cztery warstwy fresków. Znajduje się tam renesansowy nagrobek Prokopa Pieniążka. Kościół w Skrzydlnej jest wyjątkowym obiektem w naszym regionie. Świadczy o świetności Skrzydlnej, która w przeszłości posiadała prawa miejskie. Informacje o aktualnym stanie badań nad zabytkową świątynią znajdują się w publikacji dr Anny Forczek-Sajdak (skany znajdują się w galerii).
Uczestnicy spaceru mogli dotknąć przeszłości podczas zwiedzania stuletniej willi rodziny Ginterów. Malowniczy budynek znajduje się przy rynku. Niegdyś mieściła się w nim restauracja. Dzięki uprzejmości państwa Bożeny i Łukasza Lechowiczów oraz rodziny pasjonaci historii mogli obejrzeć piękne wnętrza, wypełnione unikatowymi pamiątkami, sprzętami i meblami. Budynek ten pełnił ważną funkcję dla organizacji konspiracyjnych. Jedne z drzwi noszą do tej pory ślad po niemieckiej kuli. Krótko o Skrzydlnej w czasie II wojny światowej opowiedział Przemysław Bukowiec, zapraszając na wspólną wędrówkę w październiku. Wtedy ponownie w programie znajdzie się willa rodziny Ginterów.
Z kolei państwo Marzena i Józef Cieślakowie z rodziną udostępnili zwiedzającym piwnice dworu obronnego. Jak wynika z najnowszych badań, jego początki sięgają średniowiecza. Obiekt był wielokrotnie przebudowywany, a obecnie trwają w nim prace konserwatorskie. Gospodarze podjęli uczestników spaceru kawą, lemoniadą, skrzydlańskim kołaczem i innymi smakołykami.
Spacery Historyczne w Powiecie Limanowskim organizuje Lokalna Organizacja Turystyczna Powiatu Limanowskiego. Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.