Podczas pożegnania lata pod Turbaczem wystąpią m.in. seniorzy z gminy Niedźwiedź. O projekcie opowiada Anna Maria Stożek

Podczas pożegnania lata pod Turbaczem wystąpią m.in. seniorzy z gminy Niedźwiedź. O projekcie opowiada Anna Maria Stożek

W niedzielę, 28 sierpnia, w parku hrabiów Wodzickich w Porębie Wielkiej odbędzie się piknik na pożegnanie lata. Zaplanowano wiele atrakcji dla dzieci i koncerty. Do wspólnej zabawy zapraszają także druhowie OSP Niedźwiedź, którzy będą zbierać pieniądze na zakup sprzętu. Na scenie wystąpi zespół „Light”. Wydarzenie będzie jednak szczególnym przeżyciem dla seniorów, którzy uczestniczyli w projekcie „Mozart kontra Sinatra”.

W warsztatach wzięła udział regionalistka, publicystka, autorka książki o Katarzynie Smreczyńskiej, pasjonatka lokalnej historii, Anna Maria Stożek, która podkreśla, jak ważna jest aktywizacja seniorów.

– Przejście pracownika na emeryturę zmienia wiele w życiu człowieka. Aby byli to nadal ludzie otwarci na udział w życiu społecznym, ministerstwa organizują projekty aktywizujące seniorów. Jeden z projektów nosi dużo mówiący tytuł: „Mozart kontra Sinatra”. Jest to aktywizacja i integracja przez sztukę. To nie tylko rozśpiewanie się, ruch sceniczny, warsztaty z wizerunku scenicznego, zajęcia interpersonalne i historyczne,  ale przede wszystkim zajęcia, których efektem końcowym mają być występy przed „prawdziwą” publicznością. Projekt współfinansowany jest przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu „AKTYWNI+”. Realizowała go Gminna Biblioteka i Ośrodek Kultury w Niedźwiedziu pod patronatem wójta Rafała Rusnaka – mówi Anna Maria Stożek.

Niezwykła atmosfera podczas warsztatów to zasługa prowadzącego – Mirosława Witkowskiego.

– Założenia projektu, to jedna sprawa. Najważniejszy jest prowadzący – lider, a zarazem autor XI już edycji projektu. Osoba, która ma niespożyte zasoby energii, mnóstwo słownego humoru kabaretowego, działająca według obecnych założeń współczesnej szkoły i edukacji. Brak krytyki i zachęta do działania oraz znalezienie u każdego jego dobrej strony. Bardzo ważne jest wydobycie z seniora dużo radości i uśmiechu oraz zaangażowania. Tą wyjątkową osobą jest młody wokalista lubiący jazz, mający wspaniały głos – jest to Mirosław Witkowski, który studiował śpiew operowy oraz interpretację śpiewu jazzowego i rozrywkowego w Akademii Muzycznej w Krakowie, Łodzi oraz prestiżowej Jacobs School of Music w USA. Ten wyjątkowy sądeczanin  próbuje z powodzeniem swoich sił także w muzyce R&B, reggae, funky, swing, blues i gospel. Uwielbia śpiewać w duetach z wokalistami o ciekawej barwie  głosu. Jeżeli odczuje pozytywną i naturalną  atmosferę, to prezentuje solo swoje utwory, które są prawdziwym koncertem dla uszu – ma wyjątkową zdolność improwizacji scatem i bawienia się strukturą muzyczną bez wcześniejszego przygotowania. Podczas miesięcznego, kompleksowego cyklu warsztatów twórczych w Gminnej Bibliotece i Ośrodku Kultury w Niedźwiedziu bardzo dobrze odnalazł się jako trener amatorskiej grupy seniorów, którzy chcą miło spędzić czas obcując z kulturą o wysokich lotach – podkreśla nasza rozmówczyni.

Warsztaty były również okazją do integracji pokoleń i różnych grup artystycznych z terenu gminy Niedźwiedź.

W pierwszych trzech tygodniach odbyło się pięć spotkań. Pierwsze i drugie  forum z liczną grupą seniorów było zatytułowane „Poznajmy się”. Trzeba było przełamać barierę wiekową i sprawdzić repertuar, jaki może być zaakceptowany przez  dwie grupy wiekowe. Olbrzymią bardzo pozytywną rolę odgrywa akompaniament. Młody człowiek, Grzegorz Żyłka – absolwent szkoły muzycznej, posiadający wspaniałe profesjonalne instrumentarium  muzyczne,  w fantastyczny sposób ułatwiał wykonanie każdego utworu. Pomocne były i są również głosy młodych dziewcząt, zwłaszcza w duecie z głosem prowadzącego. Następne spotkanie to próba rozśpiewania się przy wykorzystaniu pieśni patriotycznych. Kolejne to już przygotowanie grupy seniorskiej  do występów przed publicznością. Wybór repertuaru i głosów solowych jest decydujący. Dużym stresem były indywidualne przesłuchania. Wszyscy mają się czuć swobodni i nieskrępowani. Doczekaliśmy się również kolejnego spotkania, próby przed występami. Dołączyli do nas członkowie grupy tutejszych regionalistów, zespołu „Spod Turbaca” oraz członkinie grupy teatralnej „Bez Maski”, działającej przy Zespole Placówek Oświatowych w Podobinie pod kierunkiem pani Doroty Gil.  Wyjątkowy głos pani Doroty dodaje barwy wykonywanym utworom i w cudowny sposób wzbogacają wykonywany repertuar – dodaje Anna Maria Stożek.  

Repertuar, który zespół zaprezentuje w czasie koncertu, będzie różnorodny.

 – Repertuar to oddzielne zagadnienie, które cały czas podlega modyfikacji. Żeby oddać atmosferę warsztatów twórczych, należy go przytoczyć. Są to utwory takie jak: „Barka”, „Chałupy welcome to”, „Gdy kiedyś Pan powróci znów”, „Czarna Madonna”, „Pszczółka Maja”, „Nim świt obudzi noc”, „Biały miś”, „Płoną góry, płoną lasy”, „O mój rozmarynie”, „Ładne oczy masz”, „W siną dal”. Jak widać przekrój jest bardzo duży i urozmaicony, aby w każdej chwili mogła zaśpiewać dusza, każdego uczestnika. Próba generalna odbyła się na scenie amfiteatru z obecną publicznością. Zaczynamy od utworu, który jest bliski każdemu i bardzo dobry na powitanie. Są to: „Chałupy welcome to”. Reszta pójdzie jak po maśle naturalnie również z udziałem widowni – podsumowuje uczestniczka warsztatów.

 

fot. Anna Maria Stożek

grafika: GBiOK w Niedźwiedziu

Zobacz również