W 80. rocznicę likwidacji getta w Limanowej zostanie odsłonięty „Głaz pamięci"

W 80. rocznicę likwidacji getta w Limanowej zostanie odsłonięty „Głaz pamięci"

Po wielu latach milczenia, 18 sierpnia w 80. rocznicę likwidacji getta w Limanowej zostanie odsłonięty „Głaz pamięci".

Na jednej z tablic informacyjnej umieszczonej obok głaz czytamy: PRZECHODNIU! Stoisz przed „Głazem pamięci”, który jest wyrazem hołdu dla mieszkańców Limanowej pochodzenia żydowskiego, zamordowanych przez nazistów niemieckich w czasie Holokaustu. W tym charakterystycznym miejscu na „Kamieńcu”, gdzie istniało getto żydowskie w czasie okupacji niemieckiej, trwa w bezruchu kamień-pomnik męczeństwa i śmierci. Drogę do niego wykonano z historycznych kostek granitowych, po których szli limanowscy Żydzi pędzeni przez Niemców na cmentarz żydowski, gdzie byli rozstrzeliwani- przerwano przed głazem, tak jak przerwano Ich życie. Skwerek pokryto kamieniem (żużlem), który pozwala wprowadzić przybyłych w nastrój zadumy i refleksji. Od 1942 roku w Limanowej nie ma już Żydów. Wtedy to okupant niemiecki brutalnie zniszczył trwającą prawie 400 lat historię tej społeczności. Z Ich śmiercią większości przepadła również pamięć o żydowskiej Limanowej. Bo właśnie ta polsko-żydowska Limanowa była naszym miastem. Polaków i Żydów. Chociaż relacje między tymi dwoma grupami o różnej narodowości nie zawsze układały się najlepiej, to jednak pamięci o żydowskim dziedzictwie nie godzi się usuwać z historii miasta.

Głównym symbolem tego miejsca jest „Głaz pamięci” – piaskowiec o wysokości 1,9 m z kamieniołomu w Męcinie, który został ofiarowany przez p. Eugeniusza Wojaka, właściciela firmy „Wolimex”. Na głazie umieszczona została stylizowana plastycznie tablica pamiątkowa z żeliwa w kształcie macewy (żydowska stela nagrobna) o treści: „Pamięci limanowskich Żydów/ którzy przez długie lata do II wojny światowej stanowili znaczną część obywateli Limanowej/ w sierpniu 1942 r. niemal wszyscy zostali zamordowani przez Niemców w Starej Wsi oraz w obozie zagłady w Bełżcu/ w 80. rocznicę likwidacji tutejszego getta/Limanowa, 18 sierpnia 2022 r.

W myśl motta spotkania „Łączy nas pamięć”, organizatorzy tego wydarzenia ZAPRASZAJĄ wszystkich chętnych, którym bliskie jest to przesłanie do uczestniczenia w tej uroczystości.

Zobacz również