Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi zaprasza 4 sierpnia (czwartek) o godz. 18.00 na dwa wykłady: „O zagładzie Żydów w Generalnym Gubernatorstwie” Artura Franczaka i „Zbrodnie niemieckie na ludności żydowskiej Limanowszczyzny w okresie II wojny światowej” dr. Łukasza Połomskiego.
Tematem wykładu Artura Franczaka będzie krótka historia Zagłady Żydów w Europie ze szczególnym uwzględnieniem Generalnego Gubernatorstwa. Od ustaw norymberskich do akcji Reinhardt i jej finału w listopadzie 1943 r. w ramach zadania Erntefest.
W 1942 r. rozpoczęła się szeroko zakrojona akcja likwidacji społeczności żydowskiej Limanowej. Wzmagał się niemiecki terror w stosunku do Żydów uwięzionych w getcie. Kulminacyjnym punktem tych wydarzeń były wydarzenia z 18 sierpnia, podczas których w Starej Wsi Niemcy zgładzili kilkuset Żydów. Wydarzenia te są ciągle żywe w pamięci starszych mieszkańców – opowie o tym dr Łukasz Połomski.
Artur Franczak – mgr historii, którą studiował na UJ. Ukończył również studia podyplomowe na kierunku zarządzanie oświatą na WSBiP w Ostrowcu Świętokrzyskim i totalitaryzm, nazizm, holokaust na UP w Krakowie, bezpieczeństwo informacji w administracji i biznesie na UJ w Krakowie. W latach 2011–2019 był dyrektorem Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nowym Sączu. Obecnie jest pracownikiem Sądeckiej Biblioteki Publicznej; autorem i współautorem licznych artykułów z dziejów Zagłady sądeckich Żydów; współtwórcą licznych konferencji edukacyjnych, naukowych; realizatorem publikacji naukowej skierowanej do nauczycieli historii – „Ciemności kryją ziemię”, wydanej w 2019 r.; edukatorem, przewodnikiem po miejscach pamięci w Nowym Sączu; prezesem Stowarzyszenia Profesjonalnego Samorządu i wiceprezesem Sądeckiego Sztetla.
Dr Łukasz Połomski – historyk, nauczyciel, publicysta oraz popularyzator historii; absolwent UP w Krakowie, magister (2006 r.) i doktor (2017 r.); twórca i dyrektor programu historycznego Sądecki Sztetl, działającego w ramach Fundacji Nomina Rosae, poświęconego wieloetnicznej historii ziemi sądeckiej; autor kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych na temat dziejów Sądecczyzny i mniejszości narodowych; współautor licznych wystaw, konferencji i wydarzeń kulturalnych; współtwórca i jeden z redaktorów kwartalnika „Sądeczanin. Historia”. Specjalizuje się w dziejach Nowego Sącza przełomu XIX i XX wieku oraz historii żydów sądeckich. Jest autorem książki „Między zacofaniem a nowoczesnością. Społeczeństwo Nowego Sącza w latach 1867-1939”, opartej na pracy doktorskiej, napisanej na UP w Krakowie. Książkę tę zadedykował mieszkańcom Nowego Sącza w setną rocznicę odzyskania niepodległości.
źródło: GBP w Starej Wsi; oprac. MAG
fot. GBP w Starej Wsi