Kościół pw. Świętego Jana Ewangelisty, pomnik, Izba Regionalna i cmentarz parafialny – spacer historyczny w Pisarzowej

Kościół pw. Świętego Jana Ewangelisty, pomnik, Izba Regionalna i cmentarz parafialny – spacer historyczny w Pisarzowej

Jedenasta wędrówka z tegorocznego cyklu Spacerów Historycznych w Powiecie Limanowskim nosiła tytuł „Królewska wieś Pisarzowa”.

Uczestnicy spaceru zebrali się przed zabytkowym kościołem pod wezwaniem Świętego Jana Ewangelisty, gdzie zostali powitani przez prowadzącego – Karola Wojtasa, ks. proboszcza Andrzeja Bąka i wójta gminy Limanowa, Jana Skrzekuta. Po krótkim wprowadzeniu w dzieje Pisarzowej wszyscy weszli do wnętrza drewnianej świątyni. Tam w skrócie historię parafii oraz architekturę kościoła omówił Karol Wojtas. Opowiedział także szczegółowo o wyposażeniu świątyni, zwłaszcza o obrazach, które odsłonił ks. proboszcz. W kościele jest upamiętniony pochodzący z Pisarzowej ks. Józef Górszczyk, który zginął, odprawiając mszę św. 10 stycznia 1964 roku w Maciejowej. Z kolei emerytowany proboszcz, ks. prałat Adam Gul, przybliżył okoliczności remontu świątyni. Została ona podniesiona o ponad metr i posadowiona na nowych fundamentach.

Kolejnym punktem na trasie był pomnik przy kościele poświęcony mieszkańcom Pisarzowej, poległym w walce o niepodległość. Pomnik ten powstał w okresie II Rzeczpospolitej, a inicjatorem jego wzniesienia był Antoni Sejmej Górszczyk, który sam brał udział w I wojnie światowej jako legionista oraz trafił do rosyjskiej niewoli.

Spod kościoła wszyscy wspólnie podeszli pod budynek Izby Regionalnej w Pisarzowej. Tam uczestników spaceru przywitała Weronika Liberda, która opowiedziała o początkach Izby, w której zgromadzone są eksponaty związane z historią Pisarzowej i obyczajami ludowymi. O pewnych aspektach z przeszłości regionu, związanych z I oraz II wojną światową, opowiedział także Karol Wojtas. W Izbie Regionalnej poświęcono chwilę postaci Antoniego Górszczyka.

Następnie uczestnicy spaceru przeszli na cmentarz parafialny. Tam zobaczyli w podziemiach kaplicy cmentarnej miejsce pochówku ks. Józefa Górszczyka oraz podziwiali zabytkowe nagrobki, m.in. barona Maurycego Brunickiego i jego żony Marty Brunickiej. Spacer zakończył się przy grobowcu, w którym spoczywa Antoni Sejmej Górszczyk.

Spacery Historyczne w Powiecie Limanowskim organizuje Lokalna Organizacja Turystyczna Powiatu Limanowskiego. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.


źródło: organizatorzy; oprac. MAG

fot. Tv28

Zobacz również