Księżniczka Elżbieta Drucka-Lubecka zgodnie ze swoją wolą spoczęła na cmentarzu w Mszanie Dolnej

Księżniczka Elżbieta Drucka-Lubecka zgodnie ze swoją wolą spoczęła na cmentarzu w Mszanie Dolnej

Księżniczka Elżbieta Maria Antonina Krystyna Drucka-Lubecka spoczęła w rodzinnym grobie na cmentarzu parafialnym w Mszanie Dolnej. Była córką hrabiny Marii Krasińskiej i księcia Konstantego Druckiego-Lubeckiego, siostrą śp. Teresy Dangel, honorowej obywatelki Mszany Dolnej. W latach młodości chętnie przyjeżdżała do majątku w Mszanie Dolnej. Spędziła tam również czasy II wojny światowej. Po nacjonalizacji wyjechała z matką i siostrami do Warszawy.

W stolicy ukończyła z tytułem magistra studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Następnie pracowała w Warszawie jako wzięty adwokat. W latach 70. udało jej się wyjechać do Niemiec Zachodnich, gdzie zamieszkała na stałe, zajmując się m.in. fizjoterapią. Zmarła w Ulm w dniu swoich 93. urodzin, 10 sierpnia.

W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział siostrzeńcy śp. Elżbiety Druckiej-Lubeckiej, Paweł i Tomasz Dangel. Przybyli także przyjaciele z Niemiec, którzy przez 30 lat pozostawali w bliskich relacjach ze Zmarłą. W ostatniej drodze śp. Elżbiecie Druckiej-Lubeckiej towarzyszyli przedstawiciele władz Mszany Dolnej i poczty sztandarowe obu szkół podstawowych, Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego oraz asysta zagórzańska.

– Uroczystości pogrzebowe śp. księżniczki Elżbiety Druckiej-Lubeckiej stworzyły możliwość spotkania się potomków rodziny Krasińskich z władzami miasta. Do magistratu przybyli siostrzeńcy Zmarłej, panowie Paweł i Tomasz Dangel oraz wieloletni przyjaciele i opiekunowie pani Elżbiety – państwo Andrea i Michał Cieszewscy z Ulm w Niemczech. Goście byli żywo zainteresowani sprawami miasta. Rozwój, inwestycje to tylko niektóre z poruszonych tematów. Był też czas na wspomnienia i dyskusję o historii Mszany Dolnej. W imieniu władz miasta składam podziękowania za uczestnictwo i oprawę uroczystości pogrzebowej dla Chóru Męskiego im. ks. Józefa Hajduka, asysty zagórzańskiej w strojach regionalnych, pocztów sztandarowych oraz pani Annie Wacławik za odegranie utworu „Cisza” – mówi Janusz Matoga, przewodniczący Rady Miejskiej w Mszanie Dolnej.

fot. Maria Majda/ Foto-Filmowanie MAJKA oraz Józef Kowalczyk

Zobacz również