Limanowska Straż Miejska świętowała 30-lecie istnienia

Limanowska Straż Miejska świętowała 30-lecie istnienia

Podczas sesji Rady Miasta Limanowa, która odbyła się w poniedziałek 3 października, strażnicy miejscy otrzymali podziękowania i gratulacje w związku z jubileuszem 30-lecia działalności Straży Miejskiej. Burmistrz Władysław Bieda i przewodnicząca Rady Miasta, Jolanta Juszkiewicz, życzyli komendantowi Zbigniewowi Twarogowi i innym strażnikom satysfakcji z pracy oraz pomyślności w życiu zawodowym i osobistym.

Historia Straży Miejskiej w Limanowej

Straż Miejska w Limanowej powstała 15 lipca 1992 roku na podstawie ówczesnej ustawy o Policji i Zarządzenia nr 1/92  Burmistrza Miasta Limanowa Grzegorza Biedronia –  aktualnie radnego Sejmiku Województwa Małopolskiego. Ustawa o Policji nie określała w sposób jednoznaczny struktury straży miejskiej, dlatego pierwsi funkcjonariusze Stanisław Majchrzak, Jan Kubatek oraz Roman Kita, będąc strażnikami, wykonywali swoje obowiązki w ramach Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Limanowa.  Kolejne lata przynosiły zmiany w ustawodawstwie dotyczącym straży miejskich, co skutkowało skrystalizowaniem się  struktur oraz zwiększaniem obowiązków dla strażników. Pierwszym komendantem Straży Miejskiej został 2 listopada 1994 roku Stanisław Binda. Wówczas w straży nadal  pełnił służbę Jan Kubatek, a pozostali strażnicy, Stanisław Majchrzak i Roman Kita zaprzestali swojej pracy. 1 grudnia 1994 roku do strażników dołączył Zbigniew Twaróg. 29 sierpnia 1997 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę o strażach gminnych,  która w sposób jednoznaczny określiła  przepisy dotyczące  organizacji, obowiązków i  uprawnień   strażników. W 2000 roku decyzją ówczesnego burmistrza Miasta Limanowa, Leszka Woźniaka, zostali przyjęci do służby kolejni strażnicy – Andrzej Czachura i Magdalena Rutkowska. Przez kolejne lata Straż Miejska wciąż się rozwijała i służyła społeczności lokalnej. Swoje działania usprawniła m.in. poprzez wprowadzenie decyzją burmistrza Marka Czeczótki  monitoringu miejskiego, co było jak na ówczesne czasy nowoczesnym rozwiązaniem, którym mogło się pochwalić niewiele straży w Polsce.  Niestety 2010 rok przyniósł niepowetowaną stratę dla limanowskiej Straży Miejskiej, gdyż po krótkiej, ale bardzo ciężkiej chorobie zmarł komendant Stanisław Binda oraz również w tym  roku – Jan Kubatek, który pełnił służbę w jednostce do 2008 roku.  Nowym komendantem Straży Miejskiej został Zbigniew Twaróg, który był najstarszym, a zarazem najbardziej doświadczonym strażnikiem. W 2015 roku nastąpiły kolejne zmiany w obsadzie straży – zasłużony strażnik Andrzej Czachura został przeniesiony do Urzędu Stanu Cywilnego, a jego miejsce zajął Bartłomiej Florek. Kolejno w 2017 roku do  pracy w jednostce został przyjęty Mateusz Bielski. Dzięki inicjatywie  burmistrza Władysława Biedy oraz wsparciu Rady Miasta Limanowa ostatnie lata to czas dużego rozwoju Straży Miejskiej, najpierw zwiększenie stanu osobowego o kolejnych strażników – Sandrę Daniel i Krzysztofa Pasionka, a potem rozbudowa monitoringu miejskiego, jak również zakup dwóch skuterów elektrycznych, które w pracy na terenach parkowych czy miejscach,  gdzie występuje wyłącznie ruch pieszych, spełniają ogromną rolę w utrzymaniu bezpieczeństwa i porządku.  Monitoring obejmuje teraz wszystkie newralgiczne miejsca w mieście, składa się z 77 kamer. Wdrożony został  system detekcji, który w znaczny sposób wpłynie na skuteczność wykrywania wykroczeń, zwłaszcza niszczenia mienia  i występowania zjawisk patologicznych.

Dzisiejsza Straż Miejska to prężnie działająca jednostka składająca się z komendanta i 5 strażników. Przeciwdziała naruszeniom  porządku i spokoju publicznego; dba o środowisko – dotyczy to w szczególności spalania niedozwolonych paliw w paleniskach domowych; zwalcza spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych i sprzedaż alkoholu osobom nieletnim; kontroluje miejsca handlu, przestrzeganie przepisów na targowiskach, dba o bezpieczeństwo  mieszkańców w przypadku zagrożeń wynikłych z awarii urządzeń komunalnych oraz  ich niszczenia; zajmuje się ochroną zwierząt, kontroluje bezpieczeństwo w ruchu drogowym w zakresie wykroczeń statycznych; podejmuje interwencje wobec osób  które: naruszają obyczajność publiczną,  zaśmiecają  miejsca publiczne i nie stosują się do przepisów o ruchu drogowym. W swoim działaniu Straż Miejska kontroluje  i egzekwuje również  przepisy dotyczące  gospodarki odpadami stałymi, zwłaszcza przez podmioty gospodarcze, gospodarki ściekowej oraz utrzymania czystości miejskiej infrastruktury. Strażnicy  zabezpieczają  także uroczystości państwowe, miejskie oraz imprezy kulturalne i sportowe. Działania Straży Miejskiej w ciągu 30 lat to tysiące interwencji, około dwustu obstaw uroczystości związanych ze świętami państwowymi, imprezami sportowymi, kulturalnymi, czy związanymi z bezpieczeństwem wynikłym z zagrożeń lokalnych. Limanowska Straż Miejska sprawdziła się również w trudnych okresach dziejowych miasta, jak chociażby wielka powódź w Limanowej  w 1997 roku, czas pandemii czy ostatnie wydarzenia związane z pomocą Ukrainie, jak również podczas wielu pomniejszych zdarzeń. W okresie ostatnich trzech dekad  Straż Miejska w Limanowej  wpisała się w sposób istotny w działania na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego w mieście Limanowa.


źródło: Urząd Miasta Limanowa; oprac. MAG

fot. Urząd Miasta Limanowa

Zobacz również