Karami bezwzględnego pozbawienia wolności dla szefa grupy przestępczej oraz jego pomocników zakończył się proces przemytników płynnej amfetaminy w butelkach po śliwowicy.
W śledztwie prowadzonym pod nadzorem Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie przez funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej wspólnie z funkcjonariuszami Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji, zapadły pierwsze wyroki skazujące.
Grupa przestępcza specjalizowała się w przemycie płynnej amfetaminy, produkcji gotowego narkotyku oraz jego dystrybucji. Prekursory do stworzenia narkotyków nabywane były w Holandii, skąd trafiały do Polski. Następnie zabronione substancje transportowane były drogą morską ze Szczecina do Ystad. Na miejscu chemik należący do grupy przestępczej przekształcał płynną substancje w narkotyk gotowy do nielegalnej dystrybucji. Odbiorcami narkotyku na terenie Szwecji byli m.in. członkowie gangu motocyklowego Hells Angels.
Pieniądze na finansowanie narkotykowej działalności pochodziły z przestępstw kredytowych. Grupa utworzyła specjalną sieć kurierów, którzy autobusami lub promem przemycali płynna amfetaminę pod przykrywką przewozu regionalnego alkoholu lub piwa. Przestępcy starali się działać w sposób hermetyczny – osoby, na które brane były kredyty – „tzw. słupy” – przeważnie stawały się później kurierami. Niektórzy uczestnicy nielegalnego procederu działali równolegle w kilku grupach przestępczych, o charakterze narkotykowym.
Sprawę udało doprowadzić się do sądowego zakończenia dzięki współpracy z Europolem, Eurojustem, szwedzką Służbą Celną oraz Prokuraturą.
Więcej o zatrzymaniu części członków grupy tutaj: https://bit.ly/3CBuNLQ
W postępowaniach toczonych przez krakowskimi sądami zapadły już pierwsze wyroki skazujące. Wobec 7 członków grupy przestępczej orzeczone zostały kary bezwzględnego pozbawienia wolności od 11 miesięcy do 5 lat i 6 miesięcy. Ponadto narkotykowi przestępcy ukarani zostali wysokimi karami grzywny.
Wśród skazanych osób znajdują się m.in. mieszkańcy województwa małopolskiego z Gorlic i Nowego Sącza. Wobec pozostałych członków grupy przestępczej postępowania sądowe nadal trwają.
Źródło: karpacki.strazgraniczna.pl